آیا محمد بن سلمان ایکاروس عربستان سعودی است؟

  • «محمد بن سلمان: ایکاروس عربستان سعودی است؟» کتابی است به قلم دیوید بی اوتاوای خبرنگار واشنگتن‌پست که به تازگی در آمریکا منتشر شده است. او می‌کوشد، این معما را حل کند که محمد بن سلمان واقعا کیست؟ خودش در مورد کتاب گفته: «من بیش از نیم قرن را صرف مشاهده و گزارش سیاست عربستان کرده‌ام. من معتقدم محمد بن سلمان پادشاهی خواهد بود که هیچ مانعی برای جلوگیری از رفتار‌های بد او وجود ندارد و او فقط یک دیکتاتور خواهد بود.»
تاریخ: ۱۴۰۰/۰۷/۱۲ | شماره خبر: 5708

به گزارش کتابان، «محمد بن سلمان: ایکاروس [۱] عربستان سعودی است؟» کتابی است به قلم دیوید بی اوتاوای خبرنگار واشنگتن‌پست که به تازگی - در سپتامبر گذشته [شهریور ۱۴۰۰] - توسط انتشارات لین رینر در آمریکا منتشر شده است.

دیوید بی اوتاوای از دهه ۱۹۷۰ به عنوان خبرنگار واشنگتن‌پست و رئیس دفتر خاورمیانه و سپس به عنوان پژوهشگر اخبار مربوط به عربستان سعودی را پوشش می‌دهد. در حال حاضر، او عضو خاورمیانه در مرکز بین‌المللی دانشوران وودرو ویلسون است؛ یکی از ۱۰ اندیشکده‌ی شناخته‌شده‌ی جهان که مقر آن در واشنگتن است.

اتاوای در این کتاب با قرار دادن محمد بن سلمان در مرکز روایت خود، متغیرهایی را که سبب تغییر ماهیت روابط هفتادوپنج‌ساله‌ی آمریکا و عربستان در دوران حکومت بن سلمان شده بررسی می‌کند. بن سلمان در نگاه او پادشاهی بی‌رحم، سرکوب‌گر و اطلاح‌طلب است که ممکن است کلید آینده‌ی عربستان سعودی را در دست داشته باشد.

او در مقدمه‌ی کتاب پرسش‌هایی را در باب کیستی محمد بن سلمان مطرح می‌کند: پادشاه بدون کنترل آینده‌ی عربستان سعودی؟ یا به دنبال راهی برای رسیدن به قدرت جهانی؟ اصلاح‌طلب اجتماعی که مصمم است کشور خود را وارد قرن بیست‌و‌یکم کند؟ یا فقط یک دیکتاتور وحشی دیگر؟ رهبری در راه عظمت، یا رهبری که قرار است در مسیر ایکاروس حرکت کند؟

دیوید اتاوای، خبرنگار خارجی پیشکسوت واشنگتن پست، بیش از نیم قرن از مشاهدات و گزارشات خود استفاده می‌کند تا این معما را حل کند. او در مورد این کتاب گفته است: «من بیش از نیم قرن را صرف مشاهده و گزارش سیاست عربستان کرده‌ام. من معتقدم محمد بن سلمان پادشاهی خواهد بود که هیچ مانعی برای جلوگیری از رفتار‌های بد او وجود ندارد و او فقط یک دیکتاتور خواهد بود.»


پی‌نوشت:

ایکاروس نام شخصیتی افسانه‌ای در اساطیر یونانی است. او پسر دایدالوس مخترع هزارتو بود. او به همراه پدر تصمیم گرفت از زندان مینوس به کرت بگریزد پدرش برای او بال‌هایی از جنس موم و پَر ساخت تا با آن‌ها بگریزد. پدر به او توصیه نمود تا از تکبر و از خود راضی بودن بپرهیزد و پس از آن از پرواز در ارتفاع خیلی پایین و خیلی بالا دوری کند. با این وجود او به توصیه‌ی پدر گوش نکرد و به خورشید نزدیک شد، موم‌ها آب شدند و بال‌ها جدا گشت و به دریا افتاد.


David B. Ottaway, “Mohammed bin Salman: The Icarus of Saudi Arabia?”, Boulder, Lynne Rienner Publishers, ۲۰۲۱.منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما