«اسلام‌گرایی: سومین جنبش مقاومت رادیکال» ارنست نولته

  • این کتاب بی‌تردید می‌تواند فهم ما را از تاریخ معاصرمان ارتقا دهد چراکه لبریز از سرنخ‌هایی برای مطالعۀ تطبیقی است: ایران، ترکیه (عثمانی)، عراق و سوریه، عربستان و مصر... علی شریعتی و سیدقطب، آل سعود و خاندان هاشمی، پهلوی‌ها و آتاتورک، جمال عبدالناصر و محمد مصدق... همه هستند!
تاریخ: ۱۳۹۹/۰۵/۱۳ | شماره خبر: 3122

به گزارش کتابان، «اسلام‌گرایی: سومین جنبش مقاومت رادیکال» ارنست نولته با ترجمه مهدی تدینی شهریور ماه توسط نشر ثالث منتشر می‌شود. این کتاب بی‌تردید می‌تواند فهم ما را از تاریخ معاصرمان ارتقا دهد چراکه لبریز از سرنخ‌هایی برای مطالعۀ تطبیقی است: ایران، ترکیه (عثمانی)، عراق و سوریه، عربستان و مصر... علی شریعتی و سیدقطب، آل سعود و خاندان هاشمی، پهلوی‌ها و آتاتورک، جمال عبدالناصر و محمد مصدق... همه هستند!

مهدی تدینی، در کانال تلگرامی خود «تاریخ‌اندیشی» کتاب را چنین معرفی کرده است:

کتابی که بسیار مشتاق انتشارش بودم، به زودی منتشر می‌شود. هیچ‌گاه خواندن هیچ‌یک از کتاب‌هایم را به کسی توصیه نمی‌کردم، اما برای نخستین بار کتابی منتشر می‌کنم که خواندنش را به همه توصیه می‌کنم. پروفسور نولته، اندیشمند و تاریخ‌نگار آلمانی که تاکنون چند کتاب از او ترجمه کرده‌ام، پس از نیم‌قرن کار علمی دربارۀ مارکسیسم، فاشیسم، فلسفۀ تاریخ و تاریخ‌اندیشی، در دهۀ هشتاد عمرش به موضوع «اسلام‌گرایی» روی آورد و در ۸۶ سالگی این کتاب را منتشر کرد. حیرت‌انگیز است که او در دهۀ هشتاد عمرش چنین کوشیده «علی شریعتی» را بشناسد، انقلاب ایران و آیت‌الله خمینی را درک کند. کتاب دویست سال تاریخ سیاسی و فکری دنیای اسلام را بررسی می‌کند تا به یازدهم سپتامبر برسد و در این میان از ایران نیز بسیار صحبت می‌شود.


کتاب پانصدصفحه‌ایِ «اسلام‌گرایی» شهریور منتشر می‌شود.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما