برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در دستور کار قرار گرفت

  • طبق دستور معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری این نمایشگاه در دستور کار خانه کتاب و ادبیات ایران قرار گرفته و این مجموعه با توجه به موارد مدنظر ستاد ملی مقابله با کرونا سناریوهای مختلفی را برای اجرا طراحی کرده است. هم‌چنین مذاکرات و مکاتباتی با سازمان‌های دست‌اندرکار در حال انجام است تا به محض تایید ستاد ملی مقابله با کرونا، فعالیت‌های مربوط به برگزاری دوره سی‌وسوم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عملیاتی شود.
تاریخ: ۱۴۰۰/۱۰/۱۹ | شماره خبر: 6505

به گزارش کتابان به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران از انجام مقدمات برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد. وی درباره‌ی جزئیات این خبر گفت:

بنا بر تصمیم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در اردیبهشت ‌ماه سال ۱۴۰۱، نیاز بود تا اقداماتی در این زمینه انجام شده و تدابیری اندیشیده شود.

به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و مشکلات ناشی از آن ضرورت داشت تا هماهنگی‌های لازم با قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و ستاد ملی مقابله با کرونا صورت گیرد، بر همین اساس دکتر محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با دکتر احمد وحیدی، وزیر کشور و فرمانده‌ی قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و دکتر بهرام عین‌الهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عضو اصلی ستاد ملی مقابله با کرونا مکاتباتی داشتند. پاسخ اولیه‌ی قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا این بود که با توجه به شرایط همه‌گیری این بیماری در کشور و قابل پیش‌بینی نبودن آن، از هم‌اکنون امکان صدور مجوز برای برگزاری قطعی سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در اردیبهشت‌ماه سال آینده قابل انجام نیست.

در مرحله‌ی دوم نیز مطرح شد که در صورت صدور مجوز برای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به‌ صورت حضوری، شرایط سال‌های گذشته قابل تکرار نخواهد بود و برگزاری نمایشگاه با جمعیت سال‌های گذشته، وسعت و تعداد بالای ناشران امکان‌پذیر نیست؛ در نتیجه باید در خصوص این موارد برنامه‌ریزی‌ کرده و برای کاهش آن راهکاری ارائه شود. هم‌چنین در صورتی که مجوز برگزاری سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صادر شود باید دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور را مدنظر قرار داده و بر اساس آن اقدام گردد.

طبق دستور معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری این نمایشگاه در دستور کار خانه کتاب و ادبیات ایران قرار گرفته و این مجموعه با توجه به موارد مدنظر ستاد ملی مقابله با کرونا سناریوهای مختلفی را برای اجرا طراحی کرده است. هم‌چنین مذاکرات و مکاتباتی با سازمان‌های دست‌اندرکار در حال انجام است تا به محض تایید ستاد ملی مقابله با کرونا، فعالیت‌های مربوط به برگزاری دوره سی‌وسوم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عملیاتی شود.

جدول زمان‌بندی برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آماده شده و پس از مشورت با صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران حوزه‌ی نشر، نهایی شده و به سرعت وارد فاز اجرایی خواهد شد. بعضی از فعالیت‌ها را باید توامان انجام دهیم چراکه با محدودیت زمانی روبه‌رو هستیم. قبلا هم اعلام شد که بازدید از محل‌های احتمالی برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران انجام شده است. تصمیم‌گیری در این خصوص نیز در حال نهایی شدن است.

امیدوارم با کنترل همه‌گیری کرونا در ایران، امکان برگزاری بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور به نحو مطلوب فراهم شود و علاقه‌مندان حوزه‌ی کتاب و کتاب‌خوانی بتوانند از فعالیت‌های ناشران کشور در دو سال گذشته به ‌صورت حضوری بازدید کرده و انتخاب‌گر بهترین‌ها باشند.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما