بیش از ۳ هزار افغانستانی در طول جنگ تحمیلی شهید شده‌اند

  • این اثر حاصل چهارده سال پژوهش مرحوم محمدسرور رجایی پژوهشگر افغانستانی و نخستین اثر پژوهشی جدی درباره‌ی حضور رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس است. او در این چهارده سال به شواهد بسیاری دست یافته‌ و به این نتیجه رسیده‌ که مهاجران افغانستانی بدون اجبار و کاملاً داوطلبانه به جبهه‌های ایران می‌رفته‌اند... بر اساس داده‌های این پژوهش در طول دفاع مقدس بیش از ۳ هزار تن از رزمندگان افغانستانی شهید شده‌اند.
تاریخ: ۱۴۰۱/۰۱/۱۴ | شماره خبر: 7150

به گزارش کتابان به نقل از میزان، «از دشت لیلی تا جزیره مجنون»؛ خاطرات رزمندگان افغانستانی در دوران دفاع مقدس حاصل پژوهش مرحوم محمدسرور رجایی نویسنده و پژوهشگر و شاعر افغانستانی توسط انتشارات راه یار به چاپ سوم رسید.

این کتاب را می‌توان نخستین اثر پژوهشی جدی درباره‌ی حضور رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس دانست که بر اساس آمار منتشر‌شده، بیش از سه هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرد‌ه‌اند.

مرحوم محمدسرور رجایی، که برخی صاحب‌نظران او را «آوینی افغانستان» عنوان می‌کنند، مرداد ماه [۱۴۰۰] به خاطر عوارض ناشی از کرونا درگذشت. او در بخشی از مقدمه خود برای این کتاب چنین نوشته است:

«این اثر حاصل چهارده سال پژوهش است؛ سال‌هایی که تلخی‌ها و شیرینی‌های بسیاری برایم داشته است. از برکت همین گفت‌وگو‌ها تقریباً با تمام محور‌های عملیاتی آشنا شده‌ام. می‌دانم که زاغه‌ی شهید رستم‌پور کجاست و چگونه با رشادت مبارزان هم‌وطنم و با اهدا کردن چند شهید دوباره احیا شده است. می‌دانم که آقای عزیز جعفری اگرچه امروز به دنبال آهن‌قراضه، کوچه‌های جنوب تهران را در می‌نوردد؛ روزگاری در فتح حاج عمران، آرپی‌جی‌زن قهاری بوده است... این کتاب می‌خواهد روایت‌گری کند تا همه بدانند دو ملت ایران و افغانستان یگانه هستند. هم خون‌شریک‌اند و هم غم‌شریک.

برای همدلی‌های بیش‌تر ملت‌های ما، ضروری است بدانیم مجاهدان افغانستانی چگونه از ولایات مرکزی و شمالی افغانستان، از دشت لیلی جوزجان عبور کرده و در مسیر یافتن عشق، دوکوهه‌ی اندیشمک را هم پشت سر گذاشته‌اند تا به جزیره‌ی مجنون برسند. چگونه بهسودِ ولایت میدان افغانستان را رها کرده و به جبهه‌های نبرد ایران در نوسود رسیده‌اند...

بسیاری از آن‌ها در کار‌های تدارکاتی و پشتیبانی، از پادگان‌های تهران گرفته تا پشت‌ جبهه‌ها خدمت کرده‌اند. از سنگرسازی گرفته تا آشپزی، تا رانندگی کامیون‌های سنگین تا حضور در بخش بهداری و امداد جبهه، تا فعالیت در بیمارستان شهید بقایی، تا تعمیرات تانک، تا آر‌پی‌جی‌زنی و تا هرچه نمی‌دانیم، حضور داشته‌اند...

در چند سالی که در این باره پژوهش می‌کنم، به شواهد بسیاری دست یافته‌ام و به این نتیجه رسیده‌ام مهاجران افغانستانی بدون اجبار و کاملاً داوطلبانه به جبهه‌های ایران می‌رفته‌اند. انگیزه‌ی اصلی آن‌ها نیز اطاعت از فرمان حضرت امام (ره) بود. با توجه به حضور شمار زیادی از مهاجران در سال‌های جنگ، اعم از خط مقدم جبهه و پشت جبهه، پژوهش‌های میدانی‌ام حکایت از بیش از ۳ هزار شهید دارد.»

علاقمندان علاوه بر کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند از طریق صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub و یا سایت vaketab.ir نسبت به تهیه‌ی کتاب اقدام کنند.


شناسنامه: محمدسرور رجایی، «از دشت لیلی تا جزیره مجنون»، تهران: راه یار، چاپ سوم، ۱۴۰۰،  بها: ۹۵ هزار تومان.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما