هرکسی جرأت نمی‌کند این‌ها را بنویسد؛

درباره‌ی «مسافر سنت در هزاره سوم»

  • در روزنامه‌نگاری به ما می‌آموختند که اطراف خود را با دقت ببیینم و می‌گفتند که هر روز از یک مسیر ثابت به دفتر روزنامه نیایید، بلکه مسیر تردد خود را تغییر دهید تا چیزهای تازه و متفاوت را ببینید و کشف کنید. این کار هم یک جور روزنامه است که نشان می‌دهد نویسنده در میان مردم حضور داشته و با این مردم از منظر اجتماعی و دینی رابطه نزدیک دارد. باید از نویسنده تشکر کرد که با این دقت نظر به آن‌چه در پیرامون او می‌گذرد، نگریسته و به اطراف خود حساس بوده و مردم عادی این قدر برای او اهمیت داشته‌اند. من از خواندن این کتاب لذت بردم. هر کسی جرأت نمی‌کند این‌ها را بنویسد. یک شجاعت پنهان در این کار هست که نویسنده می‌آید و خودش را در معرض نگاه دیگران و حرف‌ها و صحبت‌های آن‌ها قرار می‌دهد.
تاریخ: ۱۴۰۱/۰۴/۲۰ | شماره خبر: 1212 | نویسنده: مرتضی سرهنگی

کتابان: «مسافر سنت در هزاره سوم» را تقریبا کامل خواندم و به نظرم کار شسته رفته و تمیزی است. یک بُرش از لایه‌های اجتماعی است که از بعضی نکاتش هم می‌توان درس گرفت و برای ما خوب است که این‌ها را از منظر یک روحانی می‌خوانیم و همین موضوع این روزنوشت‌ها را از نمونه‌های مشابه متمایز می‌کند.

کتاب طرح جلد خوبی دارد و معلوم است که طراح فکر داشته و نثر کتاب هم نثر خوب و ساده‌ای است و باید هم ساده باشد؛ چون خواننده باید احساس کند که نویسنده دارد با او حرف می‌زند.

مخاطب امروز بسیار گرفتار و خسته است و اصلا دوست ندارد که کسی «برای او» حرف بزند بلکه می‌خواهد کسی «با او» حرف بزند. تفاوت زیادی هست بین حرف زدن با مخاطب و حرف زدن برای مخاطب و این نکته دقیق و مهم، جان‌مایه‌ی کارهای ارتباطی و رسانه‌ای و علوم ارتباطات است؛ چه در نوشتن و چه در سخنرانی بالای منبر.

در روزنامه‌نگاری به ما می‌آموختند که اطراف خود را با دقت ببیینم و می‌گفتند که هر روز از یک مسیر ثابت به دفتر روزنامه نیایید، بلکه مسیر تردد خود را تغییر دهید تا چیزهای تازه و متفاوت را ببینید و کشف کنید. این کار هم یک جور روزنامه است که نشان می‌دهد نویسنده در میان مردم حضور داشته و با این مردم از منظر اجتماعی و دینی رابطه نزدیک دارد.

باید از نویسنده تشکر کرد که با این دقت نظر به آن‌چه در پیرامون او می‌گذرد، نگریسته و به اطراف خود حساس بوده و مردم عادی این قدر برای او اهمیت داشته‌اند.

واقع امر همین است که توده‌ي مردم همیشه تعیین‌کننده‌اند و حتی در انقلاب هم دیدیم که آحاد مردم بودند که آمدند و در دوران جنگ هم همین مردم در میدان بودند.

من از خواندن این کتاب لذت بردم. هر کسی جرأت نمی‌کند این‌ها را بنویسد. یک شجاعت پنهان در این کار هست که نویسنده می‌آید و خودش را در معرض نگاه دیگران و حرف‌ها و صحبت‌های آن‌ها قرار می‌دهد.

«مسافر سنت در هزاره سوم» مجموعه‌ای از یادداشت‌های روزمره و نوشته‌های شخصی محمدرضا زائری است که به ثبت برخی از تجربه‌های شخص یک روحانی ساکن یک کلانشهر می‌پردازد. او در تعاملات اجتماعی روزمره قدری از رفتار و گفتار مردم را برای مطالعه و مرور دیگران به یادگار می‌گذارد.

شناسنامه: محمدرضا زائری، «مسافر سنت در هزاره سوم»، اصفهان: آرما، چاپ نخست، ۱۴۰۱، بها: ۷۵ هزار تومان.


دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما