ناگفته‌هایی از حماسه بزرگ شیرزنان اندیمشک؛

در معرفی کتاب «حوض خون»

  • «حوض خون» روایتی است از خاطرات تعدادی از زنان قهرمان اندیمشک... شیرزنانی از میان عموماً طبقات متوسط و ضعیف جامعه از نظر مادّی و غنی‌ترین طبقات از نظر روحی... که به شست‌وشوی لباس‌ها و ملافه‌ها و پتوهای آورده‌شده از خطوط مقدم اقدام کرده و با این کار خود حماسه‌ای بزرگ اما ناگفته و ناشنیده را رقم زدند... این شیرزنان از بالاترین درجات عاطفی و معنوی نسبت به دین و سرزمین و انقلاب و امام و خانواده خود برخوردار بوده‌اند. اغلب این زنان یا مادر شهید و در برخی موارد مادر چند شهید، یا خواهر شهید یا همسر شهید بوده‌اند. متأسفانه برخی از این بانوان نیز در طول سال‌های گذشته از دنیا رفته‌اند یا دچار بیماری بوده و امکان بازگو کردن خاطرات خود را از دست داده‌اند. با این‌که این مهربانوان و حماسی‌زنان در برابر آن‌چه در راه خدا انجام دادند و علی‌رغم بیماری‌های ناشی از همین فداکاری خود هیچ انتظار و توقعی نداشته‌اند، اما باید اذعان کرد که برخی دستگاه‌ها نیز به وظیفه خود در حمایت و رسیدگی به این عزیزان کوتاهی کرده‌اند.
تاریخ: ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ | شماره خبر: 1195 | نویسنده: علیرضا مختارپور

کتابان: دفاع مقدّس، عرصه حضور مخلصانه و حماسی تمامی اقشار مردم ایران در دفاع از دین و سرزمین و آیین خود در برابر تهاجم رژیم بعثی، که پشتیبانی وسیع استکبار جهانی را با خود داشت، بود.

یکی از این گروه‌های مردمی که علی‌رغم گذشت ده‌ها سال از ایثارشان هنوز حتی داستان فداکاری‌های آن‌ها هم به طور کامل بازگو نشده‌ است، شیرزنانی از میان عموماً طبقات متوسط و ضعیف جامعه از نظر مادّی و غنی‌ترین طبقات از نظر روحی و معنوی بوده‌اند که در شهرهای مختلف نزدیک به مناطق جنگی به شست‌وشوی لباس‌ها و ملافه‌ها و پتوهای آورده‌شده از خطوط مقدم اقدام کرده و با این کار خود حماسه‌ای بزرگ اما ناگفته و ناشنیده را رقم زدند.

کتاب «حوض خون» روایتی است از خاطرات تعدادی از زنان قهرمان اندیمشک که هم‌چون دیگر زنان قهرمان در اهواز و دیگر مناطق در شهر خود به این کار خطیر و باارزش می‌پرداختند.

آن‌چه از مطالعه ۶۴ بخش این کتاب که هریک به روایت خاطرات یکی از این بانوان زینبی اختصاص یافته نشان می‌دهد: این شیرزنان از بالاترین درجات عاطفی و معنوی نسبت به دین و سرزمین و انقلاب و امام و خانواده خود برخوردار بوده‌اند. اغلب این زنان یا مادر شهید و در برخی موارد مادر چند شهید، یا خواهر شهید یا همسر شهید بوده‌اند. متأسفانه برخی از این بانوان نیز در طول سال‌های گذشته از دنیا رفته‌اند یا دچار بیماری بوده و امکان بازگو کردن خاطرات خود را از دست داده‌اند. با این‌که این مهربانوان و حماسی‌زنان در برابر آن‌چه در راه خدا انجام دادند و علی‌رغم بیماری‌های ناشی از همین فداکاری خود هیچ انتظار و توقعی نداشته‌اند، اما باید اذعان کرد که برخی دستگاه‌ها نیز به وظیفه خود در حمایت و رسیدگی به این عزیزان کوتاهی کرده‌اند.

کتاب حاوی مقدمه، ۶۴ بخش روایت خاطره‌ها و سه بخش تصویری شامل تصاویری از محل شست‌و‌شو در سال‌های دفاع مقدس، تصاویر شهدای منتسب به برخی از این بانوان و تصاویر برخی از زنانی که خاطرات‌شان در کتاب درج شده، می‌باشد.

و سخن آخر این‌که خواندن این کتاب ربط این حوض‌های خون به حوض کوثر را در فکر انسان تداعی‌ می‌‌کند؛ صورتی در زیر دارد آن‌چه در بالاستی.


نویسنده یادداشت: علیرضا مختارپور؛ دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور

شناسنامه کتاب: فاطمه‌سادات میرعالی، حوض خون، تهران: راه یار، چاپ نخست، ۱۴۰۰، بها: ۷۰ هزار تومان.


دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما