دنیا با احیای دین چه شکلی می‌شود؟

  • این کتاب تازه‌ترین اثر توماس است که بر محور احیای جهانی فرهنگ و مذهب و تحول در روابط بین‌الملل استوار است. کتاب شامل دو بخش و نه فصل است. در بخش اول نویسنده در صدد است تا چگونگی ظهور جهانی مذهب و درک ما را در مورد چگونگی تاثیر فرهنگ و مذهب در روابط بین‌الملل به چالش بکشد. در بخش دوم به نقش دیپلماسی مبتنی بر ایمان، ایجاد صلح، مردم‌سالاری و توسعه اقتصادی تاکید می‌کند.
تاریخ: ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ | شماره خبر: 3159

به گزارش کتابان، «احیای جهانی مذهب و تحول در روابط بین‌الملل» اسکات م. توماس توسط انتشارات دانشگاه امام صادق منتشر شد. اسکات. م توماس استاد آمریکایی روابط بین‌الملل و علوم سیاسیِ کشورهای در حال توسعه دانشگاه باث انگلستان است. وی در دانشگاه‌های ایالات متحده، سوئیس و آفریقای جنوبی پیش از عزیمت به شهر باث تدریس کرده، همچنین در رشته روابط بین‌الملل و سیاست کشورهای در حال توسعه در گروه مطالعات اروپاییِ دانشگاه باث در انگلستان سخنرانی می‌کند. او اکنون عضو اتحادیه دانش‌آموختگان الهیات برکلی کالیفرنیا است.

این کتاب تازه‌ترین اثر توماس است که بر محور احیای جهانی فرهنگ و مذهب و تحول در روابط بین‌الملل استوار است. کتاب شامل دو بخش و نه فصل است.

در بخش اول نویسنده در صدد است تا چگونگی ظهور جهانی مذهب و درک ما را در مورد چگونگی تاثیر فرهنگ و مذهب در روابط بین‌الملل به چالش بکشد. نویسنده سعی دارد که این کار را با استفاده از نظریه اجتماعی فیلسوف معاصر، السدیر مک‌اینتایر و طرح مفهومی او توسعه داده – مدل اخلاق فضیلت، شیوه‌ها، سنت و روایت – با در نظرگیری کثرت‌گرایی فرهنگی و مذهبی در روابط بین‌الملل انجام دهد.

در بخش دوم کتاب به نقش دیپلماسی مبتنی بر ایمان، ایجاد صلح، مردم‌سالاری و توسعه اقتصادی تاکید می‌کند. مضمون کتاب در این‌جا این است که تجدید حیات دین نشان‌دهنده این است که روابط بین‌الملل باید مباحث گسترده‌تری را در نظریه اجتماعی در مورد مدرنیته، پسامدرن و سکولاریزاسیون در نظر بگیرد. کتاب مفاهیم و مفروضاتی از نظریه اجتماعی را مورد بررسی قرار می‌دهد که فرهنگ و دین را در روابط بین‌الملل به حاشیه رانده است – نظریه مدرنیسم، دنیاپرستی، مثبت‌گرایی و ماده‌گرایی.

در واقع پرسش اصلی این است که «اگر دین دوباره به مطالعه روابط بین‌الملل بازگردد، چگونه می‌تواند درک ما را از برخی موضوعات اساسی جهانی که همه ما با آن‌ها روبه‌رو هستیم – درگیری و همکاری بین‌المللی، دیپلماسی و ایجاد صلح و ارتقای جامعه مدنی، مردم‌سالاری و توسعه اقتصادی – تغییر دهد؟»

بخش دوم کتاب، جدی گرفتن دین را در برخی از این موضوعات جهانی مورد بررسی قرار می‌دهد. هرکدام از دو بخش اصلی دارای عناوین فرعی است که مفاهیم اصلی بحث را به تفصیل توضیح می‌دهد.


شناسنامه کتاب: اسکات م. توماس، احیای جهانی مذهب و تحول در روابط بین‌الملل، مترجم: احسان هنرجو، قاسم رحیم‌زاده، تهران: انتشارات دانشگاه امام صادق، چاپ اول، ۱۳۹۹، بها: ۴۸ هزار تومان.منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما