دکتر بهشتی تضعیف کمیته‌های انقلاب را زمینه‌ساز ترور آقای مطهری می‌دانست

  • شهادت آقای مطهری برای ما سنگین بود. [...] روز بعد هم شورای انقلاب جلسه‌ی فوق‌العاده‌ای برای بررسی مسئله تشکیل داد. بحث اصلی در این جلسه حمایت از نیروهای انقلابی و جدی گرفتن بحث حفاظت بود. آقای بهشتی معتقد بود تضعیف کمیته‌های انقلاب – که آن روزها در دستور کار دولت موقت بود – زمینه‌ساز موفقیت ترور آقای مطهری شده و به همین علت خواستار توجه بیش‌تر به این کمیته‌ها شد.
تاریخ: ۱۴۰۱/۰۲/۱۱ | شماره خبر: 7449

ساعت ۲۲ و ۴۰ دقیقه‌ی شامگاه سه‌شنبه ۱۱ اردی‌بهشت ۱۳۵۸، هنگامی که آیت‌الله مطهری از منزل دکتر سحابی – پس از اتمام جلسه‌ی شورای انقلاب - در خیابان فخرآباد خارج می‌شد از فاصله‌ی بین دو تا سه متر از ناحیه‌ی سر هدف گلوله‌ی یکی از اعضای گروه فرقان قرار گرفت و به شهادت رسید.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در کارنامه و خاطرات سال‌های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ خود، در این باره این‌طور نوشته است:

خبر شهادت آقای مطهری، کوتاه بود. حدود ساعت ۱۰ شب [۱۱ اردی‌بهشت ۱۳۵۸]، در پایان جلسه‌ی شورا – که در منزل آقای دکتر [یدالله] سحابی در خیابان فخرآباد تشکیل شده بود، وقتی آیت‌الله مطهری در حال سوار شدن به ماشین بودند، شخصی نزدیک می‌شود و گلوله‌ای به سر ایشان شلیک می‌کند و می‌گریزد. کمی بعد آقای مطهری غرق در خون به شهادت می‌رسد. این خبر مرا بسیار متاسف کرد؛ ایشان و من سال‌ها بود که با هم بودیم و به یکدیگر علاقه داشتیم.

در آن روزها، علی‌رغم احتمالاتی که در مورد ترور اعضای شورای انقلاب و دولت موقت – به‌خصوص بعد از ترور شهید قرنی – داده می‌شد، تصور این‌که ایشان با توجه به آن سابقه‌ی علمی و فرهنگی، مورد تهدید باشند، خیلی دور از ذهن ما بود و دلیل این‌که این متفکر و فیلسوف اسلامی مورد سوءقصد قرار گرفته، برای‌مان در پرده‌ی ابهام بود. تحلیل ما این بود که آن‌ها استوانه‌های فکری و اعتقادی مردم را نشانه گرفته‌اند، تا از این ناحیه به انقلاب ضربه بزنند.

شهادت آقای مطهری برای ما سنگین بود. [...] روز بعد هم شورای انقلاب جلسه‌ی فوق‌العاده‌ای برای بررسی مسئله تشکیل داد. بحث اصلی در این جلسه حمایت از نیروهای انقلابی و جدی گرفتن بحث حفاظت بود. آقای بهشتی معتقد بود تضعیف کمیته‌های انقلاب – که آن روزها در دستور کار دولت موقت بود – زمینه‌ساز موفقیت ترور آقای مطهری شده و به همین علت خواستار توجه بیش‌تر به این کمیته‌ها شد.

آقای [دکتر محمدجواد] باهنر هم متنی را تنظیم کرده بود که موافقت شد به عنوان بیانیه‌ی شورای انقلاب منتشر شود. در بخشی از این بیانیه‌ خطاب به مردم تاکید کردیم: «شورای انقلاب با کمال قدرت برای به ثمر رساندن انقلاب می‌کوشد و جان بر کف از هیچ توطئه‌ای نمی‌هراسد و جز به پیروزی قطعی نمی‌اندیشد که بی‌شک دان خواهد رسید.» مردم نیز در گرامی‌داشت این عالم متفکر اسلامی و در مراسم تشییع و به خاک‌سپاری ایشان در تهران و قم، حقا سنگ تمام گذاشتند. و روزهایی به یادماندنی در تاریخ انقلاب به وجود آوردند. صص ۲۷۷-۲۷۸.


شناسنامه: اکبر هاشمی رفسنجانی، «کارنامه و خاطرات سال‌های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸؛ انقلاب و پیروزی»، به کوشش عباس بشیری، تهران: دفتر نشر معارف انقلاب، چاپ دوم.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما