«رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلام»؛ منتشر شد؛
فقه و عبادت

«رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلام»؛ منتشر شد؛

كتاب «رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلام؛ ارزیابی سندی، تحلیل انتقادی نسخه‌ها و شرح متن» درصدد است اولاً: از نظر سبک و روش کار، با تمرکز بر متن رساله حقوق و ژرف‌اندیشی در ظرایف کلام زین‌العابدین علیه‌السلام، در حد توان، پرده از زوایای پنهان سخنان آن حضرت بردارد و ثانیاً: اشاره‌های توحیدی امام سجاد علیه‌السلام را در حد فهم نویسنده نشان دهد. بدین‌ ترتیب، توجه اصلی نگارنده در این شرح، به استخراج نکات و ظرایف سخن امام سجاد علیه‌السلام ب ه‌ویژه نکات توحیدی معطوف خواهد بود.

«رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلام»؛ منتشر شد؛

کتابان: آثار مکتوب به‌جامانده از امام سجاد علیه‌السلام در صحیفه خلاصه نمی‌شود، بلکه احادیث فراوان از ایشان به یادگار مانده است و در میان این احادیث نام «رساله حقوق» درخشش ویژه دارد. رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلام از این نظر که حقوق، تکالیف و وظایف اصلی انسان را یک‌جا و در کنار هم گرد آورده است، روایتی منحصربه‌فرد است، زیرا حقوقی که در این رساله مطرح شده، محدود به حقوق اجتماعی نیست، بلکه گستره‌ی حقوق در اخلاق اسلامی بسیار وسیع است و شامل چهار قلمرو می‌باشد: ۱) حق خدا و ماوراء طبیعت بر انسان؛ ۲) حق انسان بر خود؛ ۳) حق دیگران بر انسان؛ و ۴) حق طبیعت بر انسان.

با وجود این‌که شرح‌های فراوانی بر «رساله حقوق» نوشته شده، عمده‌ی این شرح‌ها افزون بر درازدامن و مفصل بودن، بدون توجه به نکات موشکافانه که در سخن امام ‌سجاد علیه‌السلام نهفته، نگارش یافته است. از این ‌رو، كتاب «رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلام؛ ارزیابی سندی، تحلیل انتقادی نسخه‌ها و شرح متن» درصدد است اولاً: از نظر سبک و روش کار، با تمرکز بر متن رساله حقوق و ژرف‌اندیشی در ظرایف کلام زین‌العابدین علیه‌السلام، در حد توان، پرده از زوایای پنهان سخنان آن حضرت بردارد و ثانیاً: اشاره‌های توحیدی امام سجاد علیه‌السلام را در حد فهم نویسنده نشان دهد. بدین‌ ترتیب، توجه اصلی نگارنده در این شرح، به استخراج نکات و ظرایف سخن امام سجاد علیه‌السلام ب ه‌ویژه نکات توحیدی معطوف خواهد بود.


ساختار کتاب

این کتاب در دو فصل سامان یافته‌است: در فصل نخست، به شرح متن رساله حقوق و در فصل دوم، به روش‌شناسی بررسی سند و متن روایات به ‌طور عام و ارزیابی سند و تحلیل تطبیقی انتقادی نسخه‌های رساله حقوق پرداخته است.

مؤلف کتاب، کاووس (محمد) روحی برندق، از شاگردان حضرت آیت‌الله بهجت و آیت‌الله سعادت‌پرور پهلوانی تهرانی رحمه‌الله‌علیهما بوده و اکنون دانشیار دانشگاه تربیت مدرس است.


شناسنامه: کاووس روحی برندق، «رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلام؛ ارزیابی سندی، تحلیل انتقادی نسخه‌ها و شرح متن»، تهران: 

چاپ و نشر بین‌الملل، چاپ نخست، اسفند ۱۴۰۰، بها: ۶۸ هزار تومان.


پدیدآورندگان

اطلاعات کلی

  • تاریخ انتشار: 1400 - زمستان - اسفند ماه
  • نسخه (های) موجود: کاغذی
  • گروه مخاطبان: جوان-میانسال-کهنسال
  • ناشر: شركت چاپ و نشر بین‌الملل
  • جلد اول این کتاب:
  • نوبت چاپ: 1
  • شمارگان:‌
  • شابک:

منابع و مآخذ

ارجاع به این کتاب

فهرست مطالب