«خوانش حکومت اسلامی» رونمایی می‌شود

  • «خوانش حکومت اسلامی در ساحت نظریه سیاسی» نوشته حبیب عشایری در شش فصل پیوسته به صورت تحلیلی و در چارچوب روش تاریخی - توصیفی به موضوعات و مباحث مختلف در ارتباط با فقه سیاسی شیعه و همچنین مقایسه نقادانه نظریه سیاسی آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی و آیت‌الله دکتر مهدی حائری یزدی پرداخته است./ علاقه‌مندان می‌توانند مراسم رونمایی از این کتاب را روز یک‌شنبه 19 بهمن‌ماه از ساعت 14:30 به صورت زنده از طریق پایگاه اینترنتی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به نشانی isba.ir و پایگاه اینترنتی معاونت فرهنگی roytab.ir دنبال کنند.
تاریخ: ۱۳۹۹/۱۱/۱۹ | شماره خبر: 3647

به گزارش کتابان به نقل از روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، مراسم رونمایی از کتاب «خوانش حکومت اسلامی در ساحت نظریه سیاسی» نوشته حبیب عشایری هم‌زمان با ایام‌الله دهه فجر و در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، امروز یک‌شنبه (۱۹ بهمن‌ماه) از ساعت ۱۴:۳۰ در سالن شهید صبوری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود.

در این مراسم آیت‌الله سید مصطفی محقق داماد، استاد برجسته حوزه و دانشگاه، محمد کمالی‌زاده، رئیس پژوهشکده علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید سجاد ایزدهی، رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلین محمدحسن موحدی ساوجی، استاد دانشگاه مفید قم، مهدی جمشیدی، عضو گروه فرهنگ‌پژوهی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی و  حبیب عشایری، پژوهشگر و نویسنده کتاب به سخنرانی درباره «خوانش حکومت اسلامی در ساحت نظریه سیاسی» و نقد و بررسی آن خواهند پرداخت.

کتاب «خوانش حکومت اسلامی در ساحت نظریه سیاسی» نوشته حبیب عشایری در ۴۰۴ صفحه و با قیمت ۷۵ هزار تومان به تازگی از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی راهی بازار نشر شده است. این کتاب در شش فصل پیوسته به صورت تحلیلی و در چارچوب روش تاریخی - توصیفی به موضوعات و مباحث مختلف در ارتباط با فقه سیاسی شیعه و همچنین مقایسه نقادانه نظریه سیاسی دو اندیشمند معاصر، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی و آیت‌الله دکتر مهدی حائری یزدی پرداخته است. دکتر مهدی حائری یزدی در چارچوب نظریه وکالت با نفی شأن حکمرانی پیامبران و ائمه(ع) بر این باور است که این خود مردم هستند که پس از رهنمون شدن به تعالیم عالیه انبیاء و شناخت تجربی موضوعات باید قیام به عدالت کنند و نظام حکومتی را به مقتضای وضع جغرافیایی، سیاسی و... عادلانه بر پا دارند؛ آیت‌الله مصباح یزدی نیز معتقد است برای بیان نظر شیعه درباره مبانی مشروعیت حاکمان و حکومت‌ها بعد از پیامبر، بهتر است دو دوره قائل شویم: دوران حضور امام معصوم و دوران غیبت. به باور او، در زمان غیبت حاکم شرع عبارت است از فقیه جامع الشرایطی که بر اساس نصوص به نصب عام برای حکومت تعیین شده است. او بر اساس نظریه ولایت فقیه معتقد است که مشروعیت هر نظام و هر منصبی در حکومت اسلامی منوط به اذن الهی و در طول آن اذن ولی فقیه است.


علاقه‌مندان می‌توانند این مراسم را به صورت زنده از طریق پایگاه اینترنتی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به نشانی isba.ir و پایگاه اینترنتی معاونت فرهنگی roytab.ir دنبال کنند.


شناسنامه کتاب: حبیب عشایری، «خوانش حکومت اسلامی در ساحت نظریه سیاسی»، تهران: جهاد دانشگاهی، چاپ اول، ۱۳۹۹، بها: ۷۵ هزار تومان.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما