روایت دلیران تنگستان برای نوجوان‌ها

  • ایرج صغیری در قالب رمان از روز‌هایی می‌گوید که مردم بوشهر در طول آن به رهبری رئیس‌علی دلواری علیه دو جناح یعنی دیکتاتوری مستبد محمدعلی‌شاه و از سوی دیگر مزدوران انگلیسی، با شوری که اوج گرفته بود، مبارزه می‌کردند. این داستان با حضور دو نوجوان تنکسیری که مشغول ماهی‌گیری هستند شروع می‌شود و در ادامه بقیه ماجرا با پیوستن آن‌ها به مبارزات و روایت‌شان از درگیری‌هایی که با آن روبه‌رو می‌شوند، در بستری که پر از رفاقت است؛ پیش می‌رود.
تاریخ: ۱۴۰۰/۰۷/۱۴ | شماره خبر: 5738

به گزارش کتابان به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، «آواز تیتروها» تازه‌ترین رمان برای نوجوانان اثر ایرج صغیری است که از سوی انتشارات مهرک (سوره مهر کودک و نوجوان) منتشر شده است.

ایرج صغیری در قالب رمان از روز‌هایی می‌گوید که مردم بوشهر در طول آن به رهبری رئیس‌علی دلواری علیه دو جناح یعنی دیکتاتوری مستبد محمدعلی‌شاه و از سوی دیگر مزدوران انگلیسی، با شوری که اوج گرفته بود، مبارزه می‌کردند. این داستان با حضور دو نوجوان تنکسیری که مشغول ماهی‌گیری هستند شروع می‌شود و در ادامه بقیه ماجرا با پیوستن آن‌ها به مبارزات و روایت‌شان از درگیری‌هایی که با آن روبه‌رو می‌شوند، در بستری که پر از رفاقت است؛ پیش می‌رود.

اشاره به لحن و بیان بوشهری با بیان واژه‌های بسیاری که در پاورقی از آن گفته شده هم اتفاق دیگری است که خواننده در طول «آواز تیتروها» کم و بیش به آن برمی‌خورد.

عنوان «آواز تیتروها» نیز برگرفته از پرنده‌ای است که در بوشهر به دلیل صوتی که شبیه به آوای (تی‌تِ‌رو) تولید می‌کند، به همین اسم خوانده می‌شود. این پرنده در طول قصه به شکلی مثل یک نشان بین حیدر و نوشاد که دو شخصیت اصلی ماجرا هستند، حضور دارد. تیترو‌ها در شروع و پایان این کتاب هم حضور کلیدی دارند.


برشی از کتاب:

همه شنیدند که تیترو‌ها می‌خوانند: «تیترو... تیترو...» حیدر آسمان را نگریست و پرنده‌ها را جست‌وجو کرد. به یاد شب خاطره‌انگیزش با زارعباس افتاد. آن‌ها را دید که در اعماق آسمان هم‌دوش ستاره‌ها می‌رفتند و آوازشان دم به دم به تحلیل می‌رفت. حیدر اندیشید تیترو‌ها الان روی ماهور‌هایی هستند که با نوشاد به دنبال اسب‌ها رفته بود. خنده‌ی حسرت‌باری کرد و سوار به گاری نزدیک شد. ضمن حرکت روی تابوت نوشاد خم شد و آهسته گفت: «نوشاد تیترو‌ها هستنا نمی‌خوای نگاه کنی و آوازشون رو گوش کنی؟ روزی می‌گفتی تیترو‌ها رو دوست دارم. نمی‌خوای نگاه کنی؟ حالا روی چراگاه رمه اسبا رسیدن. کاش می‌تونستی نیم‌خیز بشی و این پرنده‌های زیبا را ببینی و آواز پربرکت‌شون رو بشنوی.»


شناسنامه: ایرج صغیری، آواز تیتروها، تهران: مهرک (سوره مهر کودک و نوجوان)، چاپ نخست، ۱۴۰۰.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما