روایت روزنامه‌نگاران آمریکایی از سرزمین فلسطین

  • این کتاب توسط گروهی از حامیان مردم فلسطین در یکی از ایالت‌های آمریکا نوشته شده است؛ گروهی خودجوش متشکل از روزنامه‌نگاران مستقل در ایالت نیوجرسی آمریکا، که با هدف رساندن صدای مردم مظلوم فلسطین به هم‌وطنان آمریکایی خود و آگاه ساختن آنان از حقیقت حوادثی که در این سرزمین رخ داده است، دور هم جمع شدند و اقدام به انتشار این کتاب کرده‌اند، تا بلکه از این طریق جعلی بودن روایت غالبی را که صهیونیست‌ها برای جلب حمایت مردم آمریکا، در اذهان آنان جا انداخته‌اند، ثابت کنند. کتاب روایت‌گر تاریخ سرزمین فلسطین از سال 1881 تا سال 1976 است.
تاریخ: ۱۴۰۱/۰۲/۱۲ | شماره خبر: 7447

به گزارش کتابان به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ کتاب «سرنوشت فلسطین» نوشته جری باندز، جیمی امرمان،‌ لیندا جان، پتی جانسون،‌ رائول روبرت با ترجمه‌ی محمدمهدی صدرالدین کرمی توسط انتشارات کتابستان به زودی منتشر می‌شود.

این کتاب توسط گروهی از حامیان مردم فلسطین در یکی از ایالت‌های آمریکا نوشته شده است. گروهی خودجوش متشکل از روزنامه‌نگاران مستقل در ایالت نیوجرسی آمریکا، که با هدف رساندن صدای مردم مظلوم فلسطین به هم‌وطنان آمریکایی خود و آگاه ساختن آنان از حقیقت حوادثی که در این سرزمین رخ داده است، دور هم جمع شدند و اقدام به انتشار این کتاب کرده‌اند، تا بلکه از این طریق جعلی بودن روایت غالبی را که صهیونیست‌ها برای جلب حمایت مردم آمریکا، در اذهان آنان جا انداخته‌اند، ثابت کنند.

این کتاب که برای اولین بار تحت عنوان «Our Roots Are Still Alive» در سال ۱۹۷۷ توسط انتشارات Peoples شهر نیویورک به چاپ رسیده است، روایت‌گر تاریخ سرزمین فلسطین از سال ۱۸۸۱ تا سال ۱۹۷۶ است؛ تاریخی که تمام تلاش نویسندگان آن بر این بوده است تا با استفاده از منابع دست اول مرتبط با قضیه‌ی‌ فلسطین بیش‌ترین تطابق را با حقیقت آن‌چه در این سرزمین رخ داده است، داشته باشد تا جایی که حتی برای دقیق‌تر شدن این روایت تاریخی، چنان‌که در بخش انتهایی کتاب نیز شرح آن آمده است، تعدادی از نویسندگان این کتاب برای مطمئن شدن از نوشته‌های تاریخی خود و شرح دقیق‌تر آن‌چه در مورد حوادث رخ‌داده در فلسطین نگاشته‌اند، با وجود جنگ و درگیری‌ها‌ی موجود به این سرزمین سفر می‌کنند تا از نزدیک با آوارگان و مبارزان فلسطینی دیدار کنند و در مواردی حوادث تاریخی رخ‌داده در سیر روایت کتاب را به طور مستقیم از زبان آنان که شاهدان عینی این حوادث بوده‌اند، نقل کنند. امری که باعث شده تا این اثر، علاوه بر دقت تاریخی بالا نسبت به دیگر متونی که صرفاً به منابع مکتوب برای نگاشتن تاریخ معاصر فلسطین اکتفا کرده‌اند، از ادبیات جذاب و روان‌تری نیز برخوردار باشد و خواننده‌‌ی عادی کتاب هم که شاید اطلاعات تخصصی چندانی در این زمینه ندارد، با مطالعه‌ آن به راحتی متوجه ابعاد تاریخی گوناگون قضیه‌‌ی فلسطین بشود.

مترجم در مقدمه‌ی کتاب اما به نکته‌ی دیگری نیز اشاره می‌کند و آن سکوت تاریخی دنیا و مورخان در برابر مظلومیت مردم فلسطین است. او در این‌باره می‌نویسد:

سخن گفتن و نوشتن در مورد حوادثی که سرزمین فلسطین در یک‌صدسال اخیر با آن دست به گریبان بوده، چندان در بین مورخین و نویسندگان تاریخ معاصر جایی نداشته است. به نحوی که شاید بتوان گفت، این سکوت تاریخی در برابر مظلومیت مردمان این سرزمین و رنج‌های آنان، چه بسا برای‌شان بسیار دردآورتر از به ناحق ریخته شدن خون هزاران کودک، زن و مرد فلسطینی در طول این ۱۰۰ سال بوده باشد. آن هم غالباً به این علت که از شرق تا غرب عالم، دستگاه هجمه‌پراکنی صهیونیسم چنان جوّ سنگینی علیه این ملت ایجاد کرده است که کوچک‌ترین تلاشی برای رساندن صدای‌ آنان به دیگر مردم دنیا، به سرعت با اتهاماتی نظیر یهودی‌ستیزی و افراطی‌گرایی همراه می‌شود.


انتشارات کتابستان در تلاش است تا این کتاب برای عرضه در سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منتشر شود.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما