زخم‌های نشمرده؛ خاطرات شهید مدافع حرم جعفر عباس‌نژاد
جنگ ایران و عراق و ادبیات دفاع مقدس

زخم‌های نشمرده؛ خاطرات شهید مدافع حرم جعفر عباس‌نژاد

«زخم‌های نشمرده» نوشته‌ی حسین غفاری شامل خاطرات آزاده‌ی جانباز مدافع حرم، حاج جعفر عباس‌نژاد است. حسین غفاری، رزمنده، محقق و نویسنده دفاع مقدس از دوستان نزدیک حاج‌جعفر، خاطرات و زندگی‌نامه‌ی این شهید را طی تلاشی پنج‌ماهه و با بیش از ۲۰ ساعت مصاحبه‌ی انفرادی و گروهی با دوستان، آشنایان، اقوام، و هم‌رزمان حاج جعفر عباس‏‌نژاد و البته تحقیقات جانبی در این کتاب منعکس کرده است.

زخم‌های نشمرده؛ خاطرات شهید مدافع حرم جعفر عباس‌نژاد

کتابان: «زخم‌های نشمرده» نوشته‌ی حسین غفاری شامل خاطرات آزاده‌ی جانباز مدافع حرم، حاج جعفر عباس‌نژاد است. جعفر عباس‌‏نژاد یکی از رزمندگانی بود که از هشت سال دفاع مقدس و از اسارت زندان‏‌های رژیم بعث عراق به یادگار مانده بود. با جولان داعش در منطقه، او نیز برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) راهی سوریه شد. حاج جعفر عباس‌‏نژاد در پی شدت‌ گرفتن جراحات وارده در جنگ، به ‏‌ویژه دوران اسارت، و نیز جبهه‌ی سوریه در سال‌روز وفات حضرت زینب (س)  به یاران شهیدش پیوست.

ماجرای گردآوری این خاطرات از این قرار بود که روایت چند خاطره از دوران دفاع مقدس، نویسنده را برای ثبت و ضبط و تدوین خاطرات ایشان مشتاق‌تر کرد؛ هم‌چنین حضور این بزرگ‏مرد در هشت سال دفاع مقدس و در پی آن اسارت در عملیات والفجر ۸ و بازگشت به میهن و حضور در صحنه‌های خدمت و نیز اعزام به سوریه بر اهمیت خاطرات ایشان می‌‏افزود.

حاج جعفرعباس‌‏نژاد به لحاظ جسمی به دلیل جراحات و آثار سال‏‌های سخت اسارت و هم‌چنین حضور در جبهۀ سوریه بسیار تحلیل رفته، به‏ شدت ضعیف شده بودند؛ آن‏چنان که چند بار در بیمارستان بستری و تحت نظر بودند. از این‏‌رو، شروع مصاحبه‌‏ها باید با لحاظ شرایط جسمی ایشان صورت می‏‌گرفت اما این اتفاق هیچ‌گاه رخ نداد.

خبر درگذشت آقای جعفر عباس‌‏‏نژاد، همۀ تلاش‏ها و امیدها را برای ثبت و ضبط خاطرات ایشان به یک‌باره به آه و افسوس و حسرت بدل می‌کند. حاج جعفر عباس‌‏نژاد در پی شدت گرفتن جراحات وارده در جنگ، به‏‌خصوص دوران اسارت، و نیز جبهه‌ی سوریه در سال‌روز وفات آن بانوی صبر و مقاومت و ایستادگی دعوت حق را لبیک گفتند و به یاران شهیدشان پیوست و بسیاری از خاطرات همراه با ایشان چهره در نقاب خاک کشیده شد.

با تلاش‌‏های آقای حسین غفاری، رزمنده و محقق و نویسنده دفاع مقدس و از دوستان نزدیک حاج جعفر، جمع‌آوری خاطرات و زندگی‌نامه این شهید آغاز شد و طی تلاشی پنج‏ماهه با بیش از بیست ساعت مصاحبۀ انفرادی و گروهی با دوستان، آشنایان، اقوام، و هم‌رزمان حاج جعفر عباس‏نژاد و البته تحقیقات جانبی بسیار دقیق نویسنده در کنار تلاش‌های مسئولان محترم ادارۀ کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‏های دفاع مقدس آذربایجان غربی برای مصاحبه‌های اولیه در بخشی از خاطرات ایشان، این مجموعه مدون و آماده‌ی چاپ و انتشار شد.

مصاحبه، تحقیق، و ثبت و ضبط خاطرات مرحوم جعفر عباس‌‏نژاد با هم‌کاری آقایان محرم تیزکار، برادران مجید، حمید، حبیب، و باقر نجف‏‌پیر، داود چکمه‏‌دوزی، ابراهیم عصمت‏لو، نادر فتورایی، جعفر جلیل‏‌پور، مرتضی سخی‌‏نیا، مرتضی خلیل‌‏زاده، کمال نعمتی، مهدی توتونچیان، و سرکار خانم ناهید نجف‏‌پیر (همسر مرحوم حاج جعفر عباس‌‏نژاد) انجام گرفته است.


شناسنامه: حسین غفاری، زخم‌های نشمرده، تهران: سوره مهر، چاپ نخست، ۱۴۰۰، بها: ۵۰ هزار تومان.


پدیدآورندگان

حسین غفاری

حسین غفاری

نویسنده

اطلاعات کلی

  • تاریخ انتشار: 1400
  • نسخه (های) موجود: کاغذی
  • گروه مخاطبان: جوان-میانسال-کهنسال
  • ناشر: انتشارات سوره مهر
  • جلد اول این کتاب:
  • نوبت چاپ: 1
  • شمارگان:‌
  • شابک:

منابع و مآخذ

ارجاع به این کتاب

فهرست مطالب