زندگی‌نامه سید مصطفی خمینی

  • «زندگی‌نامه سید مصطفی خمینی» آخرین کتاب از مجموعه‌ی هفت‌جلدی زندگی علماست که به قلم آزاده جهان‌احمدی و به تازگی توسط نشر روایت فتح منتشر و روانه بازار شده است. نویسنده در این کتاب سعی کرده است با اشاراتی دقیق و مستند وجوه گوناگون زندگی ایشان را برای مخاطب روایت کند. از بخش‌های مهم زندگی خانوادگی تا نحوه مصاحبت با اهالی منزل و دوستان، سال‌های تبعید در ترکیه در همراهی با پدر و سال‌های گرم و پرزحمت زندگی در نجف هر کدام بخشی از زندگی سید مصطفی است که در کتاب شاهد حضورشان هستیم.
تاریخ: ۱۴۰۱/۰۴/۰۵ | شماره خبر: 7685

به گزارش کتابان به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ کتاب «زندگی سیدمصطفی خمینی»، آخرین مجلد از مجموعه‌ي هفت‌جلدی علما توسط انتشارات روایت فتح وارد بازار نشر شد. زندگی علما، یعنی آن‌چه در اندرونی منزل‌شان می‌گذرد، برای آن‌ها که اهلش هستند همیشه جذابیت دارد. این جذابیت از جست‌وجوی نسبت وجه و منظر بیرونی شخصیت علما با آن‌چه در منزل و نزد اهل‌بیت‌شان می‌گذرد ناشی می‌شود.

بزرگان فرهیخته‌ای که نام‌شان را بسیار شنیده‌ایم و سلوک و شیوه و سیره‌ی زندگی‌شان همواره دارای جذابیت‌ها و نکات تکان‌دهنده و آموزنده است.

این‌که روش آن‌ها در تربیت فرزند و معاشرت با همسر چگونه بوده؟ یا آن‌ها هنگام عصبانیت چه می‌کردند؟ و خیلی جزئیات دیگر، همه‌شان در کنار هم مفهوم  «زندگی» را می‌رسانند.

انتشارات روایت فتح در یک مجموعه‌ي هفت‌جلدی با پرداختن به زوایای پنهان و کمتر دیده‌شده‌ي زندگی علمایی چون شهید بهشتی، علامه طباطبایی، سید شهابت‌الدین مرعشی‌نجفی، امام خمینی، سید علی قاضی طباطبایی، آیت‌الله بروجردی و سید مصطفی خمینی مجموعه‌ای مختصر و مفید را به همت حبیبه جعفریان، افسانه وفا، آزاده جهان‌احمدی و حورا‌نژاد صداقت برای خوانندگانش فراهم ساخته است.

این نشر بر خلاف آن‌چه روند معمول در انتشار این‌گونه مجموعه‌هاست، اقدام به انتشار و رونمایی یک‌باره‌ی این مجموعه نکرده است؛ بلکه در طول زمان و به شکل پیوسته این مجموعه‌ی هفت‌جلدی را در اختیار خوانندگانش قرار داده است و اکنون این مجموعه به شکل یکپارچه و کامل برای مطالعه در دسترس است.

قرعه‌ی آخرین کتاب به نام فرزند ارشد امام خمینی خورده است؛ شخصیتی دانشمند و متفکر و در عین‌حال مقید به اخلاق اسلامی و کاملاً در خدمت پدر و نهضت انقلاب اسلامی.

«زندگی‌نامه سید مصطفی خمینی» آخرین کتاب از مجموعه‌ی هفت‌جلدی زندگی علماست که به قلم آزاده جهان‌احمدی و به تازگی توسط نشر روایت فتح منتشر و روانه بازار شده است. نویسنده در این کتاب سعی کرده است با اشاراتی دقیق و مستند وجوه گوناگون زندگی ایشان را برای مخاطب روایت کند. از بخش‌های مهم زندگی خانوادگی تا نحوه مصاحبت با اهالی منزل و دوستان، سال‌های تبعید در ترکیه در همراهی با پدر و سال‌های گرم و پرزحمت زندگی در نجف هر کدام بخشی از زندگی سید مصطفی است که در کتاب شاهد حضورشان هستیم.


برشی از کتاب

«سال ۱۳۳۵ سید مصطفی در ۲۴ سالگی متأهل شد و ردای دامادی آقای حائری را به تن کرد. تا دو ماه بعد از ازدواج‌شان در منزل آقا روح‌الله ساکن بودند. بعد از دو ماه بالاخره یک خانه برای اجاره پیدا کردند و چون هیچ اسباب و اثاثیه‌ای نداشتند خود قدس‌ایران‌خانم از همان وسایل خودشان چند تکه جدا کرد تا سید مصطفی و معصومه بروند سر زندگی‌شان. یک قطعه قالی و یک گلیم و دو دست رخت‌خواب، یک دست ظرف چینی، یک کتری، یک دست استکان و نعلبکی، یک چراغ فتیله‌ای و دو قابلمه شد اسباب زندگی تازه عروس و داماد.

چندی بعد از ازدواج‌شان خدا دختری به نام محبوبه به سید مصطفی و معصومه داد. دختری که عمرش به دنیا نبود و در همان بچگی با بیماری مننژیت از دنیا رفت. اما از آن‌جا که همیشه در بر روی یک پاشنه نمی‌چرخد سال ۱۳۳۸ خدا دوباره دل سید مصطفی و معصومه را شاد کرد و سید حسین به دنیا آمد و بعد از سید حسین چشم پدر و مادر جوان به جمال مریم‌السادات روشن شد.

سید مصطفی اهل حسن‌خلق و مزاح با خانواده و دوستان بود؛ یعنی همان‌قدر که در درس و بحث جدی بود و دقیق و صاحب‌نظر، همان‌قدر هم شوخ‌طبع بود. اما در عین‌حال هم حواسش به حلال و حرام خدا هم بود که مبادا با شوخی مرتکب گناهی بشود.»


شناسنامه: آزاده جهان‌احمدی، «زندگی‌نامه سید مصطفی خمینی»، تهران: روایت فتح، چاپ نخست، ۱۴۰۱.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما