«زندگی‌نامه محمد (ص)؛ ماهیت و وثاقت» منتشر شد

  • نویسنده کوشیده با اعمال روش تحلیل موسوم به «اِسناد + متن» به «آستانه طلایی» روایات قرن نخست هجری دست یابد. شولر بر آن است تا با بررسی دو نمونه‌ی مهم «حدیث اِقرأ» (روایت آغاز وحی) و «حدیث اِفک» (روایت تهمت به عایشه) واژگان، ساختار و هویت آن‌چه راویان حدیث در ابتدای قرن دوم هجری روایت می‌کرده‌اند بازیابی کند. این الگوی پژوهشی در واقع حاصل یک عمر پژوهش مستمر او در عرصه‌ی مطالعات اسلام‌شناسی است.
تاریخ: ۱۴۰۰/۱۲/۱۴ | شماره خبر: 6997

به گزارش کتابان، «زندگی‌‌ناه ی محمد (ص)؛ ماهیت و وثاقت» کتابی است حاصل پژوهش گریگور شولر اسلام‌شناس معاصر که به تازگی توسط انتشارات حکمت و با ترجمه‌ی محمدحسین رفیعی روانه‌ی بازار کتاب شده.

این کتاب ترجمه‌ی یکی از مهم‌ترین آثار گریگور شولر است. او که استاد مطالعات اسلامی دانشگاه بازل سوئیس است، در سال‌های اخیر به واسطه‌ی انتشار مجموعه مقالاتش با عنوان «شفاهی و مکتوب در نخستین سده‌های اسلامی» و ترجمه‌ی پراکنده‌ی برخی نوشته‌هایش برای پژوهش‌گران فارسی‌زبان چهره‌ای شناخته‌شده به شمار می‌رود.

این کتاب دربردارنده‌ي ماحصل روش‌شناسی و رویکرد منحصربه‌فرد نویسنده در پژوهش درباره‌ی سنت و حدیث در صدر اسلام است. نسخه‌ی انگلیسی اثر حاضر در سال ۱۳۹۰ برنده‌ي جایزه‌ی جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد.

شولر در این کتاب در مقدمه‌ای مبسوط به تاریخچه‌ی مطالعات اسلام‌شناختی محققان غربی و تبارشناسی گرایش‌های فعال در آن پرداخته و موضع خود را به روشنی بیان کرده است. در سه فصل بعدی که شالوده‌ی پژوهش را تشکیل می‌دهد او با اعتنا به برخی یافته‌ها درباره‌ی جایگاه کتابت در تاریخ صدر اسلام که پیش‌تر در مجموعه مقالات «شفاهی و مکتوب» مطرح کرده بود، کوشیده با اعمال روش تحلیل موسوم به «اِسناد + متن» به «آستانه طلایی» روایات قرن نخست هجری دست یابد. شولر در این راستا بر آن است تا با بررسی دو نمونه‌ی مهم «حدیث اِقرأ» (روایت آغاز وحی) و «حدیث اِفک» (روایت تهمت به عایشه) واژگان، ساختار و هویت آن‌چه راویان حدیث در ابتدای قرن دوم هجری روایت می‌کرده‌اند بازیابی کند. این الگوی پژوهشی هرچند به اذعان خودش در انتهای اثر با موفقیت کامل همراه نبوده، تلاش طاقت‌فرسا و محققانه‌ای را ترسیم می‌کند که در واقع حاصل یک عمر پژوهش مستمر در عرصه‌ی مطالعات اسلام‌شناسی است.

شناسنامه: گریگور شولر، «زندگی‌نامه محمد (ص)؛ ماهیت وثاقت»، مترجم: محمدحسین رفیعی، تهران: حکمت، چاپ نخست، ۱۴۰۰، بها: ۱۲۵ هزار تومان.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما