طریق‌القدس، فتح‌المبین و بیت‌المقدس هم، لو رفته بودند

  • «زمین‌های مسلح» 11 فصل دارد که در حدود هزار صفحه به حضور لشکر 27 در عملیات‌های والفجر مقدماتی و والفجر یک یعنی زمستان 61 تا فرودین 62 را می‌پردازد. دو عملیات مورد اشاره هم، همان‌طور که می‌دانیم، در زمین‌های به ‌شدت مسلح‌شده فکه‌ی جنوبی و شمالی انجام شده‌اند. این کتاب بر اساس مکالمات بی‌سیم‌ها، بازخوانی جلسات مذاکره‌ی فرماندهان، نقشه‌ها و کالک‌های مربوط به عملیات‌ها و گفت‌وگوی اختصاصی با رزمندگان و فرماندهان زنده‌ی دوران دفاع‌مقدس نگاشته شده است.
تاریخ: ۱۴۰۱/۰۲/۱۰ | شماره خبر: 7472

به گزارش کتابان، گلعلی بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم از آماده چاپ شدن کتاب «زمین‌های مسلح» خبر داد و گفت: این کتاب هم‌اکنون در مراحل صفحه‌بندی است اما به نمایشگاه کتاب تهران نمی‌رسد. وی در توضیح این خبر افزود:

«زمین‌های مسلح» پنجمین کتاب مجموعه‌ی ۱۰ جلدی حماسه ۲۷ است که اگرچه به عنوان یک مجلد است،‌ اما در حقیقت ۱۰ کتاب از دل آن بیرون می‌آید و به لحاظ محتوایی بسیار سنگین است.

‌این کتاب ۱۱ فصل دارد که در حدود هزار صفحه به حضور لشکر ۲۷ در عملیات‌های والفجر مقدماتی و والفجر یک یعنی زمستان ۶۱ تا فرودین ۶۲ را می‌پردازد. دو عملیات مورد اشاره هم، همان‌طور که می‌دانیم، در زمین‌های به ‌شدت مسلح‌شده فکه‌ی جنوبی و شمالی انجام شده‌اند.

این کتاب بر اساس مکالمات بی‌سیم‌ها، بازخوانی جلسات مذاکره‌ی فرماندهان، نقشه‌ها و کالک‌های مربوط به عملیات‌ها و گفت‌وگوی اختصاصی با رزمندگان و فرماندهان زنده‌ی دوران دفاع‌مقدس نگاشته شده است.


برشی از کتاب

به دنبال عدم‌‌الفتح عملیات والفجر مقدماتی، فرماندهان عالی جنگ نشست سه‌روزه‌‌ای را از ۲۹ اسفند ۱۳۶۱ تا دوم فروردین ۱۳۶۲ در شهر شوش برگزار کردند. در این سلسله نشست‌‌ها که با حضور فرماندهان لشکرها و تیپ‌‌های سپاه دنبال شد، حاضرین در جلسه مطالب متنوعی را ارائه دادند. از جمله در بحث لو رفتن عملیات والفجر مقدماتی، غلام‌علی رشید؛ معاون عملیات قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص)، ضمن اذعان به این واقعیت که لو رفتن عملیات‌های ما پدیده‌‌ای جدیدی نبوده است و حتی عملیات‌های موفقی مثل فتح‌المبین و بیت‌المقدس هم لو رفته بودند، جهت برون‌رفت از وضعیت کنونی، سه پیشنهاد ارائه داد: وی گفت: «... به این مسئله خوب توجّه داشته باشید؛ عملیات‌های ثامن‌الائمه‌(ع)، طریق‌القدس، فتح‌المبین و بیت‌المقدس هم، لو رفته بودند. من برای شما مدرک می‌آورم. همه‌ی این‌ها مدارک‌شان هست. دشمن از ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل می‌دانست چه روزی، چه ساعتی ما می‌خواهیم حمله کنیم و کاملاً آگاه بود و مدارکی را که موجود و ترجمه شده است، خدمت‌تان می‌دهم تا اطلاع داشته باشید. به هر حال استراتژی و خط کلی عملیات و ادامه‌ی جنگ این است که قبل از هر چیز؛ ما تکلیف داریم که با این شرایط سخت بجنگیم. درست است که دو عامل دشمن در مقایسه با گذشته قوی شده؛ [یعنی هم] جناح ندارد یا کم دارد، هم ایجاد استحکامات کرده که باعث شده نیروی شناسایی ما نتواند [به عمق خطوط او] نفوذ کند. علی‌اَیِّ‌حالٍ؛ با توجه به شرایط پیش‌آمده بایستی به‌ گونه‌ای عمل کنیم که:

۱. با یک حرکت و عملیات وسیع، مرکز دشمن؛ یعنی بغداد را ساقط کنیم، که فعلاً ما توان رزمی [انجام چنین حرکت وسیعی را] نداریم.

٢. با عملیاتی وسیع؛ یکی از نقاط استراتژیک دشمن را که از لحاظ نظامی، ارضی، سیاسی و اقتصادی ارزش داشته باشد، تصرّف کنیم و خواسته‌هایمان را بر دشمن تحمیل کنیم.

٣. تا آماده‌شدن برای عملیات بالا؛ یعنی همین منطقه العماره یا بصره، باید عملیات و جنگ متوقف نشود و عملیات‌های محدود در حد مسلم‌بن‌عقیل(ع) و همین عملیات فعلی را انجام بدهیم و پی‌درپی، تا جبران ناکامی‌های گذشته یعنی رمضان و والفجر [ادامه بدهیم] و البته این عملیات‌های محدود هم، در خط کلی استراتژی هستند و ما مجاز هستیم همه‌ی ارتفاعات مسلّط از فکّه تا بمو را تصرّف کنیم؛ چرا که در ارتفاعات به هر حال بهتر از دشت می‌توانیم بجنگیم و در این عملیات‌ها مقداری از نیروهای دشمن هم منهدم می‌شوند و زمین‌های مسلّط را که از لحاظ نظامی هم ارزش دارند، تصرّف می‌کنیم و می‌توانیم اشراف دید و تیر بر زمین داشته باشیم. [حالا] این برادرمان آمده نگاهی به منطقه چنگوله و مهران انداخته، می‌گوید ما می‌رویم ۷۰۰ اسیر می‌گیریم. خب اسیر گرفتی؛ تازه در منطقه چنگوله، از همین جاده دهلران که حرکت کردی به آن طرف، دشمن روی همین جاده آسفالت، دید دارد...»


«زمین‌های مسلح» به کوشش حسین بهزاد و گلعلی بابایی از سوی انتشارات ۲۷ بعثت و مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر خواهد شد.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما