عارفی در غربت غربیه؛ گفتگوهایی با دکتر سید حسین نصر
عرفان و تصوف

عارفی در غربت غربیه؛ گفتگوهایی با دکتر سید حسین نصر

نصر از کسانی است که عنصر معنوی در فرهنگ اسلامی را برای مواجهه با غرب کافی می‌داند و رمز مشکلات گذشته و اکنون مسلمانان را در فراموشی این عنصر می‌داند. او هم‌چنین شیفته‌ی‌ عرفان اسلامی است و همه‌ی‌ مسائل بشری را تحت پناه آن می‌بیند. دغدغه‌ی فکری او دفاع از سنت ایرانی ـ اسلامی است. او شدیداً از آموزه‌های اشراقی در جهت تکمیل باورهای خود تأثیر پذیرفته است. مجموعه‌ی تأملات نصر، به طور کلی، در یک افق به سرانجام می‌رسد و آن «معرفت قدسی مبتنی بر معنویت» است.

عارفی در غربت غربیه؛ گفتگوهایی با دکتر سید حسین نصر

کتابان: «عارفی در غربت غربیه» شامل ۹ گفت‌وگو با دکتر نصر، استاد مطالعات اسلامی دانشگاه جرج واشنگتن، است. مقدمه‌ی کتاب نیز نسبتا مفصل و با عنوان «سنجش سخن نصر در معرفت قدسی» به منظور آشنایی خوانندگان با آرا و تفکرات ایشان نگاشته شده.


در معرفی کتاب چنین آمده:

کشاکش «عقلانیت و معنویت» در طول تاریخ معرفت بشری فراز و نشیب طولانی داشته است. با پیدایش ادیان، معنویت از پشتوانه‌ای برخوردار شد که بسترهای معرفتی آن وحی و متون مقدس بود و شک و تردید در آن‌ها راهی نداشت. این پشتوانه در طول تاریخ تبدیل به تفکری شد که در منابع اسلامی، اغلب این معرفت را «حکمت مبتنی بر ایمان» نامیده‌اند. حکمتی که از قبل تمام تدابیر معرفتی آن تنظیم شده و احتیاجی به منابع معرفتی بشری نیست؛ چرا که منابع معرفتی بر پایه‌ی ادراک حسی، یاد، درون‌نگری، عقل و گواهی استوار است، اما معرفت مبتنی بر ایمان که در میان سنت‌گرایان به «معرفت قدسی» تعبیر می‌شود پیوسته رابطه‌ای با آن حق اصیل و اولی دارد که از سرچشمه‌های عالم قدسی سیراب می‌شود.

عقل شهودی ـ اشراقی چنان با معنویت گره خورده است که آموزه‌های عقل استدلالی در آن هیچ راهی ندارد. گرایش‌های معنوی معمولاً با آموزه‌های دینی توأم است. آموزه‌هایی که به نوعی طریقت را در بردارد و در بطن آن انکشاف معرفت باطنی است. معنویت اسلامی اساساً رهیافتی باطنی ـ رمزی است که هدف از آن کنار زدن پرده‌‌ی حجاب و غفلت و تحقق «علم قدسی» و «معرفت قدسی» است. یکی از کسانی که شدیداً علاقه‌مند به این نوع معرفت و معنویت بوده، دکتر سید حسین نصر است.

آموزه‌های معرفتی ـ معنوی او حاصل تحقیقات و تجربیاتی است که در دامان دو وجه دنیای معاصر ما، یعنی سنت و مدرنیته به دست آمده است. نصر از کسانی است که عنصر معنوی در فرهنگ اسلامی را برای مواجهه با غرب کافی می‌داند و رمز مشکلات گذشته و اکنون مسلمانان را در فراموشی این عنصر می‌داند. او هم‌چنین شیفته‌ی‌ عرفان اسلامی است و همه‌ی‌ مسائل بشری را تحت پناه آن می‌بیند. دغدغه‌ی فکری او دفاع از سنت ایرانی ـ اسلامی است. او شدیداً از آموزه‌های اشراقی در جهت تکمیل باورهای خود تأثیر پذیرفته است. مجموعه‌ی تأملات نصر، به طور کلی، در یک افق به سرانجام می‌رسد و آن «معرفت قدسی مبتنی بر معنویت» است.


شناسنامه‌ی کتاب: منوچهر دین‌پرست، «عارفی در غربت غربیه؛ گفتگوهایی با دکتر سید حسین نصر»، تهران: اطلاعات، چاپ نخست، ۱۴۰۰.


پدیدآورندگان

اطلاعات کلی

  • تاریخ انتشار: 1400
  • نسخه (های) موجود: کاغذی
  • گروه مخاطبان: جوان-میانسال-کهنسال
  • ناشر: انتشارات اطلاعات
  • جلد اول این کتاب:
  • نوبت چاپ: 1
  • شمارگان:‌
  • شابک:

منابع و مآخذ

ارجاع به این کتاب

فهرست مطالب