«عاشورا در چهار گوشه ایران» رونمایی شد

  • محمد مهدی داودی پور مدیر انتشارات نگار: این کتاب حاصل 33 سال تلاش سعید محمودی بود که تصاویری از آئین‌های عزاداری عاشورا را از 85 نقطه ایران جمع‌آوری کرد. کتاب حاضر، کتابی بی‌نظیر است که یک اثر ماندگار عاشورایی در عرصه‌ی کتاب به شمار می‌رود و آثار 20 هنرمند عکاس از دوره قاجار تاکنون در کتاب گنجانده شده است... کتاب... با مقدمه‌‌ی آیت‌الله علوی بروجردی است... سید حسن نصر و دو تن از مستشرقان آمریکایی و انگلیسی... هم برای این کتاب مقدمه نوشتند.
تاریخ: ۱۴۰۰/۰۵/۲۰ | شماره خبر: 5211

به گزارش کتابان، آئین رونمایی از کتاب «عاشورا در چهار گوشه ایران» عصر یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ با حضور آیت‌الله سید محمد جواد علوی بروجردی از استادان برجسته حوزه علمیه قم و تولیت موقوفات وابسته به سید حسین بروجردی، در کتابخانه‌ی مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی در مسجد اعظم قم برگزار شد. فرازهایی از سخنان ایرادشده در این مراسم را به نقل از خبرگزاری اهل بیت(ع) – ابنا – می‌خوانید:


این کتاب حاصل ۳۳ سال تلاش است

محمد مهدی داودی پور مدیر انتشارات نگار: این کتاب حاصل ۳۳ سال تلاش سعید محمودی بود که تصاویری از آئین‌های عزاداری عاشورا را از ۸۵ نقطه ایران جمع‌آوری کرد. کتاب حاضر، کتابی بی‌نظیر است که یک اثر ماندگار عاشورایی در عرصه‌ی کتاب به شمار می‌رود و آثار ۲۰ هنرمند عکاس از دوره قاجار تاکنون در کتاب گنجانده شده است.

کتاب «عاشورا در چهار گوشه ایران» با مقدمه‌‌ی آیت‌الله علوی بروجردی است که وی در مقدمه‌ی خود به ارتباط هنر و عرصه عاشورا از زمان حضرت زینب(س) تاکنون پرداخت. سید حسن نصر و دو تن از مستشرقان آمریکایی و انگلیسی متخصص در عرصه زیارت‌شناسی هم برای این کتاب مقدمه نوشتند.

عرصه‌ی نشر، کتاب‌های ارزشمندی را تولید کرده است، اما کتاب عاشورا در چهار گوشه ایران، اثری بی نظیر است و امیدواریم این اثر، مقدمه‌ای برای پروژه‌ی جامع «عاشورا در چهار نقطه جهان» باشد.

هیچ سوگواره‌ای به ظهور و بروز عاشورا نیست، در ۱۲۰ کشور جهان، آئین‌های عاشورایی برگزار می‌شود و عاشورا ظرفیت استثنائی برای فرهنگ شیعی است و باید از از گسترش فرهنگ عاشورایی استفاده کنیم.

برخلاف شبهات، عاشورا بزرگ‌ترین نماد مهرورزی و صلح در عالم است.


عاشورا یک فرهنگ است

آیت‌الله سید جواد علوی بروجردی: عاشورا برای ما فقط یک واقعه‌ی تاریخی نیست، وقایع بسیاری در طول تاریخ اتفاق افتاد، ولی هیچ‌کدام عاشورا نشد، عاشورا یک فرهنگ است.

عاشورا در جاهایی سیر می کند که شیعه سیر نمی‌کند. در هند روضه‌خوانی را دیدم که هندو بود و برای هندوها روضه می‌خواند. عاشورا برای ما فراتر از مذهب و دین است و ارامنه برای امام حسین(ع) مراسم می‌گیرند و نذری می‌دهند.

عاشورا در دنیا مطرح شده است و دسته‌های عزاداری به طول کیلومترها در خیابان‌های کشورهای مختلف در ایام ماه محرم، حرکت می‌کنند.

سخنرانی امام سجاد(ع) پس از واقعه‌ی عاشوراء، تبلیغات حکومت اموی را باطل کرد.

پیروان مذاهب و ادیان دیگر نیز به اهل بیت(ع) اعتقاد دارند، به عنوان مثال اهل شام با وجود سنی بودن به مزار حضرت رقیه(س) در دمشق سر می زنند و این بانوی بزرگوار را امانتی از حضرت زینب(س) در نزد اهل شام می‌دانند.

امام علی(ع) را سال‌ها بر سر منابر فحاشی دادند، ولی امروز نام امیرالمومنین(ع) در جهان می‌درخشد و کسی ایشان را با معاویه در عصر کنونی مقایسه نمی‌کند.

باید خودمان را در کنار امام حسین(ع) پناه بدهیم، عده‌ای تنها به مجالس عزاداری گیر می‌دهند و به شبهه‌پراکنی در قبال عزاداری امام حسین(ع) می‌پردازند. ما در مقابل باید تاثیرگذاری عاشورا را نشان بدهیم.


تاثیر استفاده از ابزارهای هنری بر دیگران زیاد است

آیت‌الله میر سید محمد یثربی رئیس حوزه علمیه آیت‌الله یثربی کاشان: تاثیر استفاده از ابزارهای هنری بر دیگران زیاد است و در این راستا شاهد برگزاری آئین تعزیه برای بزرگداشت عزاداری امام حسین(ع) بودیم که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد.

باید از بزرگان فقها تجلیل کرد، آن‌ها باعث شدند که امروز ۴۰۰ میلیون شیعه در جهان داشته باشیم و امروز یک‌چهارم مسلمانان دنیا را شیعیان تشکیل می‌دهند. گسترش مکتب تشیع به دلیل سخنان و رفتار علمای شیعه و صیانت آن‌ها از دین و مذهب بوده است.

امروز شدت هجمه‌ی معاندین و مخالفین متوجه‌ی اقامه‌ی عزاداری عاشورا و فقاهت و مرجعیت شیعه است.

هر کدام از اشعار محتشم کاشانی، ترجمه‌ی یک روایت صحیح السند می‌باشد.

باید تا پایان عمر قدردان ولایت اهل بیت(ع) باشیم.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما