ماجرای زندگی و مبارزه سیاسی حضرت معصومه (ع)

  • حضرت معصـــومه (ع) زمانی پا به میدان مبارزه گذاشت که به دلایل امنیتی و ترس از جان، کسی جرئت نداشت برای ازدواج با دختران موسی بن جعفر اقدام کند. آن‌هایی که به دلایلی پیشنهاد ازدواج می‌دانند هم‌تراز با ایشان نبودند... ایشان پس از گذشت یک سال از هجرت امام رضا(ع) به مشهد به‌ منظور دیدارشان از مدینه به خراسان سفر کرد و در میان راه همگان را نسبت به مظلومیت و غربت امام آگاه می‌ساخت، به همین دلیل هنگامی که کاروان حضرت معصومه (ع) به ساوه رسید عُمّال حکومت جائر بنی‌العباس به کاروان ایشان حمله کردند و تعدادی را به شهادت رساندند و حضرت را نیز با روشی موذیانه مسموم نمودند.
تاریخ: ۱۳۹۹/۰۴/۰۹ | شماره خبر: 2900

به گزارش کتابان به نقل از خبرگزاری رسا، مؤسسه انتشارات ائمه‌الهدی وابسته به مؤسسه بین‌المللی ائمه‌الهدی کتاب «دختری مبارز با ۲۷ سال سن» نوشته جمعی از نویسندگان را منتشر کرده است.

این کتاب با ساختاری مناسب و چیدمانی کاربردی، بدون پرداختن به مسائل حاشیه‌ای و با طراحی و صفحه‌پردازی جذاب به یکی از اثرگذارترین بانوان جهان اسلام می‌پردازد. بانویی که شهر قم را رونق داده و به شکوفایی رسانده است.

مؤلفان کتاب تلاش می‌کنند تا الگویی واقعی، اما متفاوت از زندگانی حضرت معصومه را ارائه نمایند که می‌تواند مسیر زندگی هر انسانی به‌ ویژه دختران و زنان جامعه اسلامی را تغییر دهد.

کتاب در دو بخش کلی تنظیم شده است: در بخش اول، زندگی‌نامه حضرت آمده و در بخش دوم، زیارت‌نامه ایشان تبیین شده است (البته در قسمت پایانی کتاب، نقشه‌های تاریخی و جغرافیایی مرتبط با حضرت معصومه (ع) درج شده است).


برشی از کتاب:

حضرت معصـــومه (ع) دخـــتر مجـــردی است که در تمام دوره زندگی‌اش دست از مبارزه برنمی‌دارد. چه دوره‌هایی که پدر در خانه، محــل ساماندهی مبارزه است و از نزدیک با اعضای خــــانواده سر و کار دارد و چه در مواقعی که پــــدر در زندان است و از آن‌جا مبارزات را راهبری می‌نماید؛ در هر صورت دختر مبارزه می‌کند.

ایشان علاوه بر این‌که مفسر و معلم قرآن بودند با فعالیت در عرصه سیاست به افشاگری ظلم و جور حکومت وقت می‌پرداختند و به لحاظ روحیه مبارزاتی شباهت بسیاری به حضرت زینب (س) داشته‌اند.

حضرت معصـــومه (ع) زمانی پا به میدان مبارزه گذاشت که به دلایل امنیتی و ترس از جان، کسی جرئت نداشت برای ازدواج با دختران موسی بن جعفر اقدام کند. آن‌هایی که به دلایلی پیشنهاد ازدواج می‌دانند هم‌تراز با ایشان نبودند. البته با این‌که حضرت در چنین شرایط سختی زندگی می‌کرد، اما توانست به درجات بالای ایمانی دست یابد.

در میان مسلمانان، حضرت معصومه (ع) به لقب «کریمه اهل‌بیت» یاد می‌شود. بانویی که با قدم‌های پرحیاتش، به سرزمین کویری قم زندگی و هدایت بخشید و در رگ ایرانیان، خون حمایت از ولایت را جاری ساخت.

حضرت فاطمه معصومه (ع) را شفیعه روز جزا لقب داده‌اند، چون آن حضرت مانند حضرت فاطمه زهرا (ع) دارای مقام شفاعت است و به‌واسطه کریمه اهل‌بیت (ع) بسیاری از شیعیان به بهشت وارد می‌شوند.

«رسیدن به شفاعت حضرت فاطمه معصومه (ع) یعنی هر کسی در هر جای دنیا برای تحقق حاکمیت الله مبارزه کند نصرت خداوند به او می‌رسد و از پاداش الهی محروم نخواهد شد.»

بعد از شهادت پدر، برادر بزرگوارش علی بن موسی‌الرضا (ع) تنها مایه آرامش حضرت معصومه (ع) بود اما هنگامی که مأمون خلافت را به دست گرفت با تدارک تبعیدی اجباری، آن امام بزرگوار را به خراسان فراخواند.


بزرگ‌ترین اقدام مبارزاتی حضرت معصومه

حضرت معصومه برای تحقق حاکمیت الله تصمیم گرفت بزرگ‌ترین اقدام مبارزاتی خود در زندگی یعنی مسافرت به‌ سوی امام رضا را انجام دهد. ایشان می‌دانست که شهر قم، در تحقق حاکمیت آخرین حجت خدا که منجر به گسترش عدالت می‌شود نقش کلیدی خواهد داشت. همچنین می‌دانست که قم حرم اهل‌بیت خواهد شد و در کنار حرم خداوند یعنی مکه، حرم پیامبر یعنی مدینه و حرم امیرالمؤمنین یعنی کوفه، قم نقش بی‌بدیل ایفا خواهد نمود.

در این میان حضرت با گذشت یک سال از هجرت امام به‌ منظور دیدارشان از مدینه به خراسان سفر کرد و در میان راه همگان را نسبت به مظلومیت و غربت امام آگاه می‌ساخت، به همین دلیل هنگامی که کاروان حضرت معصومه (ع) به ساوه رسید عُمّال حکومت جائر بنی‌العباس به کاروان ایشان حمله کردند و تعدادی را به شهادت رساندند و حضرت را نیز با روشی موذیانه مسموم نمودند.

این بانوی والامقام نیز پس از آن رویداد تلخ از قم سؤال کردند. برخی از همراهان گفتند: قم نزدیک است. حضرت نیز تصمیم تاریخی خود را برای رفتن به قم محقق کرده و با این‌که حال نامساعدی داشتند ولی خود را به قم رسانند.

حضور ۱۷ روزه ایشان در قم و سپس دفن پیکر مطهرشان در آن‌جا سرآغاز آخرین مبارزه علیه استکبار جهانی شد. قم بعد از دفن حضرت معصومه (ع) آماده تبدیل شدن به بزرگ‌ترین پایگاه نشر معارف اهل‌بیت (ع) گردید.


علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به آدرس قم- خیابان صدوقی (زنبیل‌آباد)- کوچه ۲۸-پلاک ۶۸، مراجعه و یا با شماره تلفن: ۳۲۹۴۳۶۴۹-۰۲۵ تماس حاصل نمایند.


شناسنامه کتاب: ابوالقاسم چوپاری، دختری مبارز با ۲۷ سال سن، قم: ائمه‌الهدی، بها: ۱۵ هزار تومان.منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما