در کتاب گویای ایران‌صدا؛

«موقعیت ننه» را بشنوید

  • کتاب «موقعیت ننه» با صدای امیر زنده‌دلان، در ایران‌صدا به صورت کتاب گویا منتشر شد. این کتاب، مجموعه‌ای از خاطرات طنز رزمندگان دفاع مقدس است که توسط جانباز قطع نخاع، رمضانعلی کاوسی گردآوری و در سال گذشته [۱۴۰۰] توسط انتشارات مرزم و بوم منتشر شد. بیش‌تر خاطرات گردآوری‌شده در این کتاب از نیروهای رزمنده‌‌ی اصفهانی، و با لهجه‌‌ی اصفهانی روایت شده است.
تاریخ: ۱۴۰۱/۰۴/۲۲ | شماره خبر: 7680

به گزارش کتابان، کتاب «موقعیت ننه» با صدای امیر زنده‌دلان، در ایران‌صدا به صورت کتاب گویا منتشر شد. این کتاب، مجموعه‌ای از خاطرات طنز رزمندگان دفاع مقدس است که توسط جانباز قطع نخاع، رمضانعلی کاوسی گردآوری و در سال گذشته [۱۴۰۰] توسط انتشارات مرزم و بوم منتشر شد. «رمضانعلی کاوسی» جانباز قطع نخاع و نویسنده‌ی فعال در حوزه‌‌ی دفاع مقدس است. وی آثاری همچون «تیغ‌های گل رز»، «پرواز با بال شکسته» «کُفیشه»، «راز نهان»، «سهم من از عاشقی» و «بامداد روز شانزدهم» را در کارنامه‌‌ی خود دارد.

بیش‌تر خاطرات گردآوری‌شده در این کتاب از نیروهای رزمنده‌‌ی اصفهانی، و با لهجه‌‌ی اصفهانی روایت شده است. نویسنده درباره‌ی نحوه‌‌ی گردآوری خاطرات موجود در کتاب گفته است:

«من چون خودم جانباز قطع نخاع از ناحیه‌‌ی گردن هستم، با موتور یا با ماشین به این‌ طرف و آن‌ طرف می‌رفتم. یک رکوردر همراهم بود و زمان‌هایی که به بنیاد شهید یا سپاه در اصفهان می‌رفتم، هنگامی‌که رزمنده‌ای به آن‌جا می‌آمد، به او می‌گفتم که من می‌خواهم یک کتاب بنویسم، با من همکاری می‌کنید و یکی، دو خاطره‌‌ی طنز برای من می‌گویید؟ در نهایت من ۷۲ خاطره از این دوستان جمع‌آوری کردم. شاید خیلی از مردم فکر می‌کنند ما رزمنده‌ها وقتی‌ که در جبهه بودیم، در آن‌جا فقط دعا می‌خواندیم، قرآن می‌خواندیم، این‌ها بود، ولی شوخ‌طبعی و گفتن و خندیدن و سربه‌سر هم گذاشتن در واقع جزیی از زندگی ما رزمنده‌ها بود و اگر این‌طور نبود نمی‌توانستیم در برابر آن آتش دشمن مقاومت کنیم. ما مجبور بودیم به هر صورت که شده، به همدیگر روحیه بدهیم و همین مکالمات مثلاً یکی، دو دقیقه‌ای بچه‌ها باعث می‌شد که روحیه پیدا کنند.»


شناسنامه: رمضانعلی کاوسی، «موقعیت ننه»، تهران: مرز و بوم، چاپ نخست، ۱۴۰۰.

شناسنامه‌ي کتاب گویا: صدا: امیر زنده‌دلان، کارگردان: ویدا بابالو، تهیه‌کننده‌ي رادیویی: ویدا بابالو، صدابردار: مجید آیینه، تدوین و تیز: مهدی طاهر، کارگردان تصویری: مریم بلدی، شمار قطعه: ۸، زمان: ۱۶۸ دقیقه، منبع: ایران‌صدا.


لینک کتاب گویا

http://book.iranseda.ir/detailsalbum/?VALID=TRUE&g=۴۹۷۸۷۸#

منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما