در این کتاب متوجه جایگاه گفت‌وگو و پیامد مثبتش می‌شویم؛

نگاهی به کتاب «مسافر سنت در هزاره سوم»

  • این کتاب روزنوشتی از خاطرات تعاملات روزانه‌ی ایشان [محمدرضا زائری] در شهر با افراد و اقشار مختلف اجتماعی و مردمی ‌است. بیش‌تر این خاطرات در مترو، اتوبوس، تاکسی و کنار خیابان و پیاده‌رو شکل گرفته است. در این کتاب متوجه جایگاه گفت‌و‌گو و پیامد مثبتش بر رفع بسیاری از سوء‌برداشت‌ها و زود قضاوت کردن‌ها می‌شویم. چه بسیار پیش‌داوری‌های غلط که با مواجهه‌ی دقیق‌تر و نزدیک‌تر جای خود را به قضاوت‌های منصفانه‌تر می‌دهد. نشان می‌دهد که با خویشتن‌داری و مدارا چه قهرها و کینه‌ها و عداوت‌ها که به آشتی و مهر تبدیل نمی‌شوند.
تاریخ: ۱۴۰۱/۰۴/۰۵ | شماره خبر: 1211 | نویسنده: عماد افروغ

 دو روز است که وقتم صرف مطالعه‌ی کتاب «مسافر سنت در هزاره سوم» جناب آقای محمدرضا زائری شده است. این کتاب روزنوشتی از خاطرات تعاملات روزانه‌ی ایشان در شهر با افراد و اقشار مختلف اجتماعی و مردمی ‌است. بیش‌تر این خاطرات در مترو، اتوبوس، تاکسی و کنار خیابان و پیاده‌رو شکل گرفته است. در واقع خاطرات یک روحانی است که با منش و سلوک مردمی‌خود کوشیده است تا به شکار لحظه‌های ناب و بعضا تکراری تعامل ارتباطی با مردم بپردازد و آن‌ها را ثبت و ضبط کند.

مهم‌ترین ویژگی کتاب اهمیت بخشیدن به حیات روزانه و عرصه‌ي داغ این حیات است که می‌تواند نبض تپنده‌ي مسائلی در آینده باشد. هرچند به زعم نویسنده نگارش کتاب با کمی‌ خیال‌ورزی همراه است، اما این خیال‌پردازی صرفا برای متنفذ کردن اثر صورت گرفته و لطمه‌ای به انعکاس واقعیات روزانه نزده است. این کتاب در واقع خاطرات فعال یک روحانی منتقد با رویکرد آسیب‌شناسانه و اصلاح‌گرانه است.

در این کتاب متوجه جایگاه گفت‌و‌گو و پیامد مثبتش بر رفع بسیاری از سوء‌برداشت‌ها و زود قضاوت کردن‌ها می‌شویم. چه بسیار پیش‌داوری‌های غلط که با مواجهه‌ی دقیق‌تر و نزدیک‌تر جای خود را به قضاوت‌های منصفانه‌تر می‌دهد. نشان می‌دهد که با خویشتن‌داری و مدارا چه قهرها و کینه‌ها و عداوت‌ها که به آشتی و مهر تبدیل نمی‌شوند. نگارنده‌ی کتاب بارها متذکر این معنا شده است.

او نشان می‌دهد در حیات روزانه چه انسان‌های فهیمی‌ وجود دارند که این فهم و شعور به ظاهر و شغل آن‌ها نمی‌آید. باید این ذهنیت‌های اعتباری را به دور انداخت تا بتوان این بینش‌ها و درک‌های عمیق را شکار کرد. این کتاب را دست که می‌گیری مایلی تا انتها بروی و در شکار لحظات آن شریک شوی. در حین مطالعه با دردها و رنج‌های مردم در حیات روزانه‌شان آشنا می‌شوی. در واقع حکم یک پیمایش غیررسمی‌ جامعه‌شناختی دارد و سرشار از ایده برای پردازش‌های بعدی است. به علاوه در این کتاب متوجه جایگاه ساده‌زیستی یک روحانی و توقعات طبیعی مردم از این نحوه‌ی زیست و اثراتش بر رفع برخی سوء‌تفاهم‌ها می‌شویم. متوجه می‌شویم که کماکان روحانیان مورد توجه و اعتنای مردم و سنگ صبور درد دل‌ها و شکوائیه‌های مردم هستند. نشان می‌دهد که چگونه تعجب می‌کنند که یک روحانی مثل خودشان و بر خلاف انتظارشان از مترو، اتوبوس و تاکسی و در کل وسایل نقلیه‌ی عمومی‌استفاده می‌کند و البته این تعجب جای واکاوی انتقادی دارد. چرا تعجب؟ مگر چه دیده و شهود کرده‌اند که این‌چنین تعجب می‌کنند؟

بگذریم کتاب به قدری روان و جاذب و خوش خوان به رشته‌ي تحریر درآمده است که هرچه جلوتر می‌روی بیش‌تر راغب می‌شوی که ادامه دهی و با اتفاقات جدید روبه‌رو بشوی. این کتاب در کل می‌تواند تصویری از حیات روزانه و آسیب‌ها و تحلیل‌ها و توقعات مردمی ‌را در اختیار خوانندگانش قرار دهد.

تفاوت این روزنوشت‌ها با برخی روزنگاشت‌های تنهایی در این است که در این‌جا با تعاملات روزانه و گرم با مردم در حیات پرازدحام شهری روبه‌رو می‌شوی و در روزنگاشت‌های تنهایی با دل‌نوشته‌ها و مطالعات و دغدغه‌های فردی و تحلیل‌های شخصی. چاپ این کتاب را به برادر عزیز و روحانی مردمی‌ و ساده‌زیست خود تبریک عرض می‌کنم و دیگران را به مطالعه‌ی آن تشویق و ترغیب می‌کنم.


شناسنامه: محمدرضا زائری، «مسافر سنت در هزاره سوم»، اصفهان: آرما، چاپ نخست، ۱۴۰۱، بها: ۷۵ هزار تومان.


منبع: ایبنا

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما