وصیت‌های حضرت فاطمه(س) چه بود؟

  • در این اثر، وصیت‌نامه‌های حضرت فاطمه زهرا(س) به دو دسته تقسیم شده: دسته اول «مکتوب مالی» است که در آن به توصیه آن حضرت بر موقوفات، وصیت بر درآمدهای مالی از زمین‌های زراعی دیگر، وصیت بر اشیاء داخلی منزل مسکونی پرداخته شده است؛ دسته دوم به وصیت‌نامه «مسموع الهی سیاسی» اشاره دارد که از جمله مباحث این قسمت می‌توان به وصیت به ازدواج با «أمامه»، غسل و کفن و دفن شبانه، دعوت شفاهی اصحاب سرّ در نماز و تشییع شبانه، تأکید بر دفن شبانه و عدم مشارکت غاصبان فرصت‌طلب پرداخت.
تاریخ: ۱۳۹۹/۱۱/۰۷ | شماره خبر: 3562

به گزارش کتابان، «فاطمه(س) چشمه جوشان هستی» به قلم احمد زمانی منتشرشده توسط بوستان کتاب، طی سه روز به چاپ دوم رسید. این کتاب، زندگی حضرت فاطمه(س) را در پنج بخش بررسی کرده است؛ بخش اول با عنوان «نیمه اول عمر پربرکت فاطمه در مکه مکرمه»؛ مشتمل بر زمان ولادت و چگونگی آن، اسامی و القاب، و دوران کودکی و نوجوانی فاطمه در مکه مکرمه است.

بخش دوم با عنوان «والاترین الگوی زنان جهان»، به سه فصل با عناوین «ازدواج پربرکت و به‌یادماندنی»، «اداره زندگی و مبانی استحکام خانواده» و «شناخت فاطمه در منابع سه‌گانه» پرداخته شده است.

سومین بخش از این اثر در سه فصل و ۱۱ گفتار به جلوه‌های عصمت و هدایت‌گری در سیره حضرت فاطمه(س) می‌پردازد؛ در این بخش، سیره عبادی و اقتصادی و سیاسی فاطمه(س)، حجاب و عفاف آن حضرت، و فدک به عنوان بزرگ‌ترین پشتوانه مالی ولایت در اختیار فاطمه(س) مورد بررسی قرار گرفته است.

بخش چهارم کتاب به وصایا و حوادث روزهای پایانی عمر صدیقه طاهره(س) در سه فصل با عناوین «مجموعه وصیت‌های حضرت فاطمه(س)»، «حوادث واپسین روزهای حیات و شهادت آن حضرت»، و «شهادت مظلومه عالم» پرداخته است.

در این اثر، وصیت‌نامه‌های حضرت فاطمه زهرا(س) به دو دسته تقسیم شده: دسته اول «مکتوب مالی» است که در آن به توصیه آن حضرت بر موقوفات، وصیت بر درآمدهای مالی از زمین‌های زراعی دیگر، وصیت بر اشیاء داخلی منزل مسکونی پرداخته شده است؛ دسته دوم به وصیت‌نامه «مسموع الهی سیاسی» اشاره دارد که از جمله مباحث این قسمت می‌توان به وصیت به ازدواج با «أمامه»، غسل و کفن و دفن شبانه، دعوت شفاهی اصحاب سرّ در نماز و تشییع شبانه، تأکید بر دفن شبانه و عدم مشارکت غاصبان فرصت‌طلب پرداخت.

بخش پنجم و پایانی این اثر، به یاران خاص و مرام‌نامه فاطمه(س) اختصاص یافته که در این بخش، اصحاب سرّ فاطمه(س) معرفی شده‌اند و به ۴۰ حدیث در شناخت و چگونگی سیره آن حضرت اشاره شده است.


علاقه‌مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی www.bustaneketab.com می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی بهره‌مند شوند.


شناسنامه کتاب، احمد (رجبعلی) زمانی، «فاطمه(س) چشمه جوشان هستی»، قم: بوستان کتاب، چاپ اول، ۱۳۹۹، بها:: ۹۰ هزار تومان.منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما