«پشت صحنه سیاسی جنگ ۳۳ روزه» منتشر شد

  • این کتاب خاطرات سیاسی علی حسن خلیل، معاون سیاسی جنبش امل از مذاکرات سیاسی در جنگ ۳۳ روزه لبنان است... در طول این جنگ به دلیل قصد صهیونیست‌ها بر ترور سید حسن نصرالله، وظیفه مذاکرات به دوش نبیه بری، رئیس جنبش امل و رئیس مجلس لبنان، افتاد که نزدیک‌ترین هم‌پیمان حزب‌الله به شمار می‌رفت... راوی این خاطرات با توجه به سمتش ارتباط تقریبا هر روزه با معاون سیاسی سید حسن نصرالله (حاج حسین خلیل) داشته و طبعا در جریان جزئیات اتفاقات پشت صحنه سیاسی جنگ قرار داشته است. او روایتی کاملا بکر از صحنه سیاسی جنگ ۳۳ روزه را در این کتاب عرضه کرده است.
تاریخ: ۱۴۰۰/۰۱/۱۰ | شماره خبر: 3940

به گزارش کتابان، «پشت صحنه سیاسی جنگ ۳۳ روزه» توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد. این کتاب خاطرات سیاسی علی حسن خلیل، معاون سیاسی جنبش امل از مذاکرات سیاسی در جنگ ۳۳ روزه لبنان است. در طول جنگ ۳۳ روزه به دلیل قصد صهیونیست‌ها بر ترور سید حسن نصرالله امکان این‌که دبیرکل حزب‌الله شخصا مذاکرات و بحث‌های سیاسی را دنبال کند، وجود نداشت. در این فضا به صورت طبیعی وظیفه مذاکرات به دوش نبیه بری، رئیس جنبش امل و رئیس مجلس لبنان، افتاد که نزدیک‌ترین هم‌پیمان حزب‌الله به شمار می‌رفت. پس از مدت کوتاهی، چنان عرصه بر سران مقاومت تنگ و دسترسی به آن‌ها سخت شد و از طرف دیگر، نبیه بری چنان هنر و صلابتی در مذاکرات به نفع مقاومت نشان داد که سید حسن نصرالله کلیه اختیارات مذاکراتی و تصمیم‌گیری از سوی حزب‌الله را به نبیه بری تفویض کرد و از آن لحظه به بعد، در سراسر روزهای جنگ، هم در سخنرانی‌های عمومی و هم در پیام‌های پشت صحنه، تمامی افراد را برای مذاکره به نبیه بری ارجاع می‌داد و حرف و تصمیم او را، حرف و تصمیم حزب‌الله می‌خواند.

راوی این خاطرات با توجه به سمتش، که معاون سیاسی بری بوده، ارتباط تقریبا هر روزه با معاون سیاسی سید حسن نصرالله داشته (حاج حسین خلیل) و طبعا در جریان جزئیات اتفاقات پشت صحنه سیاسی جنگ قرار داشته است. او حالا آن‌چه در آن عرصه رخ داده بود و روایتی کاملا بکر از صحنه سیاسی جنگ ۳۳ روزه محسوب می‌شود را در این کتاب عرضه کرده است.

این روایت در ابتدا به صورت چندقسمتی در روزنامه «السفیر» لبنان منتشر شد و سپس به صورت کتاب درآمد. نکته‌ای که بر اهمیت و ارزش این روایت می‌افزاید، آن است که با وجود انتشار عمومی این مطالب، حزب‌الله نه تنها کوچک‌ترین بخشی از آن را تکذیب نکرده، بلکه بخشی از اطلاعات کاملا خاص موجود در آن (که با تکذیب طرف‌هایی از قبیل صهیونیست‌ها مواجه شده بود) به صورت رسمی تایید و از صحبت راوی حمایت کرده است.


برشی از کتاب:

دیدار لاریجانی با ملک عبدالله

به خانواده قول داده بودم کنار هم جمع شویم تا برای پسرم که چند روز پیش به دنیا آمده و هنوز اسمی برایش انتخاب نکرده بودیم، اسمی بگذاریم. اما همان نیمه‌شب حاج حسین خلیل تماس گرفت. قرار گذاشتیم در یکی از ساختمان‌های [محله] بئرالحسن یکدیگر را ببینیم. آن ساختمان را می‌شناختم. به رئیس بری خبر دادم و راه افتادم. مسافت کوتاهی بود، ولی استرس‌زا؛ نه در خیابان‌ها چراغی بود و نه در ساختمان‌ها. شب، تاریکِ تاریک بود. هیچ خبری هم از ماشین در خیابان به چشم نمی‌خورد و از آن گذشته، می‌دانستی که هواپیمای MK بالای سرت در حال پرواز است. خودم پشت فرمان بودم و کسی هم همراهم نبود. به محل قرار رسیدم. حاج حسین با یک شخص ایرانی، که رفتاری صمیمی و مهربان داشت، آن‌جا بود.

آن شخص ایرانی که مخفیانه به بیروت سفر کرده بود، نتایج دیدار علی لاریجانی با پادشاه عربستان سعودی عبدالله بن عبدالعزیز در ریاض را تعریف کرد. گفت پادشاه عربستان برای بحث درباره پرونده لبنان و گشتن به دنبال راه‌حلی که کمک کند، اعلام آمادگی کرده است. گفت پادشاه عربستان از موضع حزب‌الله و مشخصا سید حسن نصرالله ناراحت بوده و در جلسه با لاریجانی صحبت کرده‌اند که چطور می‌توان روابط را تنظیم کرد که دسته‌بندی تازه‌ای در منطقه (بر اساس دوری عرب‌ها از ایران) شکل نگیرد.

آن شب به تفصیل درباره جریانات میدانی و سیاسی و هماهنگی قوی بین حزب‌الله و جنبش امل صحبت کردیم و همین‌طور درباره آمادگی جهت نبرد زمینی که سلاح مقاومت را بیش از سلاح بازدارنده تبدیل به سلاح مواجهه [میدانی] می‌کرد.

از مسیر سفارت کویت راهی عین‌التینه شدم. هواپیماها نقاطی را در نزدیکی ضاحیه بمباران می‌کردند، به همین خاطر با بالاترین سرعت رانندگی کردم تا خودم را به کورنیش المزرعه برسانم و آن‌جا که رسیدم کناری ایستادم تا کمی استراحت کنم. (صص ۱۰۱ و ۱۰۲)


شناسنامه کتاب: علی حسن خلیل، «پشت صحنه سیاسی جنگِ ۳۳ روزه»، قم: شهید کاظمی، چاپ نخست، ۱۳۹۹، بها: ۵۰ هزار تومان.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما