پژوهشی جامع در تصوف فرقه‌ای
عرفان و تصوف

پژوهشی جامع در تصوف فرقه‌ای

«پژوهشی جامع در تصوف فرقه‌ای»، حاصل ۱۰ سال تدریس محمداسماعیل عبداللهی در دوره‌های مختلف نقد و بررسی تصوّف در حوزه‌ی علمیه‌ي قم و نشست‌های تخصصی جریان‌شناسی تصوّف و نقد آداب و اعتقادات صوفیه در مراکز علمی دانشگاهی در سراسر کشور است.

پژوهشی جامع در تصوف فرقه‌ای

کتابان: «پژوهشی جامع در تصوف فرقه‌ای؛ رصد هویت تاریخی، تحولات، انحرافات، آموزه‌‌های سلاسل صوفیه و نقد آن‌ها»، تألیف محمداسماعیل عبداللهی است. این پژوهش، حاصل ۱۰ سال تدریس مؤلف در دوره‌های مختلف نقد و بررسی تصوّف در حوزه‌ی علمیه‌ي قم و نشست‌های تخصصی جریان‌شناسی تصوّف و نقد آداب و اعتقادات صوفیه در مراکز علمی دانشگاهی در سراسر کشور است.

کتاب، هفت بخش دارد؛ در بخش اوّل «موقعیت‌سنجی تصوّف در میان جریان‌های فکری معاصر و رابطه آن با تشیّع» و در بخش دوم «پیشینه، سرچشمه و تحولات تصوّف» مورد بررسی قرار گرفته است. «رمزگشایی از سران تصوّف در منابع دینی»، عنوان بخش سوم کتاب است. در بخش چهارم به «نقد مکاتب و سلاسل تصوّف» و در بخش پنجم به «تبیین و نقد مهم‌ترین عقاید و آموزه‌های تصوّف» پرداخته شده است. «تصوّف معاصر و روش‌شناسی جذب و مواجهۀ فعّال» در بخش ششم و «منبع‌شناسی تصوّف و نیم‌نگاهی به عرفان اسلامی» در بخش هفتم مورد کنکاش قرار گرفته است.

برخی پرسش‌هایی که کتاب عهده‌دار پاسخ به ‌آن‌هاست، به شرح زیر است:

آیا تصوف یک فرقه‌ي فکری مذهبی است یا یک جریان تاثیرگذار اجتماعی؟

چگونه می‌توان بین حقیقت تصوف با تصوف فرقه‌ای فرق گذاشت؟

رابطه‌ی عرفان و عارف با تصوف و صوفی چیست؟ آیا این دو یکی هستند یا از یکدیگر متمایزند؟

آیا مفهوم صوفی در عصر ائمه علیهم‌السلام با مفهوم صوفی قرن‌های بعد تفاوت پیدا کرده است، یا این‌که صوفیان در بستر رشد تاریخی خود، تغییر عقیده و رفتار داده‌اند؟ تحولات، مکاتب و گستره‌ی فعالیت‌های این جریان در جهان معاصر چگونه است؟

سلسله‌ها و طریقت‌های متعدد و متنوع صوفیان دارای چه شاخصه‌ها و آدابی هستند؟ علل این تعدد و تنوع سلاسل در چیست؟ و چگونه این سلسله‌ها، آداب و عقاید، رنگ و بوی دینی و اسلامی گرفته است؟

فرقه‌های صوفیه‌ی تشکیلاتی فعال در ایران و جهان چه هستند و چه عقاید و آدابی دارند؟

مهم‌ترین انتقادات وارد بر اعتقادات هر یک از فرقه‌های صوفیه تشکیلاتی چیست؟

آیا همه‌ی رهبران و اقطاب این سلاسل دارای مذهب تشیع هستند؟

رفتارهای زهاد و صوفیان و مرتبطین با معصومین علیهم‌السلام چگونه قابل تحلیل است؟

راهبردهای مواجهه با این جریان چیست؟ آیا راهبردهای مواجهه با این جریان در ایران و در خارج از ایران به ویژه در کشورهای بسترساز اندیشه وهابیت، یکسان است؟

عرفان اسلامی اهل بیت علیهم‌السلام دارای چه شاخصه‌هایی است و با تصوف و عرفان‌های نوظهور دینی چه تفاوت‌هایی دارد؟


شناسنامه: محمداسماعیل عبداللهی، «پژوهشی جامع در تصوف فرقه‌ای؛ رصد هویت تاریخی، تحولات، انحرافات، آموزه‌‌های سلاسل صوفیه و نقد آن‌ها»، تهران: شرکت چاپ و نشر بین‌الملل، چاپ نخست، ۱۴۰۱، بها: ۲۱۰ هزار تومان.


پدیدآورندگان

اطلاعات کلی

  • تاریخ انتشار: 1401
  • نسخه (های) موجود: کاغذی
  • گروه مخاطبان: جوان-میانسال-کهنسال
  • ناشر: شركت چاپ و نشر بین‌الملل
  • جلد اول این کتاب:
  • نوبت چاپ: 1
  • شمارگان:‌
  • شابک:

منابع و مآخذ

ارجاع به این کتاب

فهرست مطالب