کتابخانه‌ی شخصی دکتر بهشتی به کتابخانه ملی اهدا شد

  • کتابخانه شخصی شهید آیت‌الله سیدمحمد حسینی بهشتی برای نگهداری دائمی، حفاظت و صیانت به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شد و به یکی از مخازن اصلی این سازمان انتقال یافت... در میان مجموعه‌ی اهدایی کتابخانه‌ی شهید بهشتی، تعداد ۵۶ نسخه کتاب نفیس چاپ سنگی بازیابی شد و این منابع نفیس در مخازن اهدای سازمان به صورت مجزا نگهداری می‌شود. هم‌چنین ۲۲ نسخه کتاب از میان این منابع اهدایی با دست‌خط شهید آیت‌الله بهشتی یادداشت‌نویسی و حاشیه‌نویسی شده است...
تاریخ: ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ | شماره خبر: 6154

به گزارش کتابان به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتابخانه‌ی شهید بهشتی شامل ۲۵۸۴ نسخه کتاب فارسی و عربی، ۳۱۵ نسخه کتاب لاتین و ۱۱۵ منبع غیرکتابی چون نشریه و غیره با پی‌گیری‌های اداره‌ی کل فراهم‌آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و هماهنگی با خانواده‌ی دکتر بهشتی به کتابخانه ملی ایران منتقل شده است.

در میان مجموعه‌ی اهدایی کتابخانه‌ی شهید بهشتی، تعداد ۵۶ نسخه کتاب نفیس چاپ سنگی بازیابی شد و این منابع نفیس در مخازن اهدای سازمان به صورت مجزا نگهداری می‌شود. هم‌چنین ۲۲ نسخه کتاب از میان این منابع اهدایی با دست‌خط شهید آیت‌الله بهشتی یادداشت‌نویسی و حاشیه‌نویسی شده است و این مجموعه به صورت مجزا و به عنوان مجموعه‌ای ویژه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود.

فرناز محمدی معاون اداره‌ی کل فراهم‌آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران آمادگی دارد مجموعه‌های منابع و کتابخانه‌های شخصی افراد نامی، نخبگان و غیره را برای نگهداری دائمی دریافت کند.

او خاطرنشان کرد: بسیاری از منابعی که در اختیار افراد در کتابخانه‌های شخصی و منازل است به منظور جلوگیری از آسیب در طولانی‌مدت به فراخور ویژگی‌هایی که دارند نیازمند نگهداری در شرایط استاندارد هستند که این امکان در منازل و کتابخانه‌های شخصی افراد فراهم نیست و یا هزینه‌های زیادی را به همراه دارد، بر همین اساس افراد می‌توانند نگهداری کتاب و منابع خود را به این سازمان واگذار کنند.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما