یک قاسم دو کربلا

یک قاسم دو کربلا

«یک قاسم دو کربلا» نخستین کتاب مستند داستانی از فرماندهی حاج قاسم سلیمانی در دو عملیات کربلای ۴ و ۵ است. این کتاب، بر اساس دفاتر راوی و نوارهای مرکز اسناد دفاع مقدس و روایت راوی از فرماندهی حاج قاسم سلیمانی در دو عملیات کربلای ۴و ۵ تألیف شده است؛ اما به هیچ وجه بنای خاطره‌گویی ندارد و در یک مثلث روایی و اسنادی ۱) راوی فرمانده ۲) دفترچه راوی و۳) نوار تألیف شده است‌.

یک قاسم دو کربلا

کتابان: «یک قاسم دو کربلا» نخستین کتاب مستند داستانی از فرماندهی حاج قاسم سلیمانی در دو عملیات کربلای ۴ و ۵ است. این کتاب، بر اساس دفاتر راوی و نوارهای مرکز اسناد دفاع مقدس و روایت راوی از فرماندهی حاج قاسم سلیمانی در دو عملیات کربلای ۴و ۵ تألیف شده است؛ اما به هیچ وجه بنای خاطره‌گویی ندارد و در یک مثلث روایی و اسنادی ۱) راوی فرمانده ۲) دفترچه راوی و۳) نوار تألیف شده است‌.

نویسنده کوشیده زمختی روایت‌های پنهان در اسناد جنگ را با دراماتیزه و داستانی کردن آن‌ها برای مخاطب قابل درک و استفاده کند و خواننده را با حاج قاسم در التهابات و حوادث تلخ و شیرین دو عملیات کربلای ۴ و ۵ همراه سازد.

مجید سانکهن، نویسنده‌ی کتاب در خصوص فضای شکل‌گیری‌ آن می‌گوید: «وقتی حرف به حرف این کتاب را می نوشتم تمام تلاشم این بود که بتوانم برای اولین بار با خوانش داستانی از اسناد تحقیقی جنگ (نوار و دفترچه راوی) خوانندگان جوان را با یک فرمانده‌ی خاص (حاج قاسم سلیمانی) و یک راوی فرمانده‌ی جوان و پرایده و انرژی (آقای نادر نوروزشاد) آشنا کنم.

این کتاب از دو بخش «از من» و «از تو» تشکیل شده است. فصل‌های «از من» قصه‌های جذاب زندگی نادر  نوروزشاد و فصل‌های «از تو» قصه‌های حاج‌ قاسم از نگاه نادر نوروزشاد است.


برشی از کتاب

حاج قاسم در ادامه گفت:

- در لشگر ما مسئله‌ی خط و خط‌بازی اصلا نیست همه یک دست هستند... من به هیچ جناحی اجازه نداده‌ام که این‌ها در لشگر رشد کنند... چه حق چه ناحق... سریع قلع و قمع شده‌اند... ما در طی این شش سال، سابقه نداشته که تمرد از فرماندهی و خط و خط‌بازی در لشگر داشته باشیم.


شناسنامه: مجید سانکهن «یک قاسم دو کربلا»، تهران: روایت فتح، چاپ نخست، ۱۴۰۱، بها: ۹۰ هزار تومان.


پدیدآورندگان

اطلاعات کلی

  • تاریخ انتشار: 1401 - بهار
  • نسخه (های) موجود: کاغذی
  • گروه مخاطبان: جوان-میانسال-کهنسال
  • ناشر: روایت فتح
  • جلد اول این کتاب:
  • نوبت چاپ: 1
  • شمارگان:‌
  • شابک:

منابع و مآخذ

ارجاع به این کتاب

فهرست مطالب