داستان زندگی دایه‌های قشمی؛ موفقیت‌ها و مصائب‌شان

  • نویسنده‌ی کتاب: دایه‌ها... از قدیم‌الایام در جامعه حضور پررنگی داشتند، دایه‌ها پیشگامان توانمندی زنان در جامعه محلی محسوب می‌شدند... اولین مصاحبه‌ام را با یکی از زنان توانمند جزیره‌ی هنگام شروع کردم... سال ۹۵ پروژه استارت خورد و دیگر هر روستایی می‌رفتم جویای زنان توانمند و کارآفرین آن روستا می شدم... در ابتدا از محیط کار و فعالیت هر زن توصیف کرده‌ام و سپس بیوگرافی و روش کارش را شرح داده‌ام و در نهایت چالش‌ها و برنامه‌هایی که پیش رو دارد بیان شده است.
تاریخ: ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ | شماره خبر: 5768

به گزارش کتابان به نقل از خبرگزاری موج هرمزگان، «دایه» عنوان کتابی است به قلم نویسنده‌ی قشمی انسیه شریفی پورقشمی که از سوی انتشارات پر سرخ منتشر شده. این کتاب مجموعه‌ای از مصاحبه‌های میدانی با زنان کارآفرین محلی در نقاط مختلف جزیره‌ی قشم است. انیسه شریفی ‌پورقشمی درباره‌ی انگیزه‌ی نگارش و محتوای کتاب چنین گفته است:


دایه‌ها زنانی پرتلاش و مومن با داشتن دانش بومی طب، از قدیم‌الایام در جامعه حضور پررنگی داشتند، دایه‌ها پیشگامان توانمندی زنان در جامعه محلی محسوب می‌شدند.

همسرم را برای پژوهش‌های میدانی همراهی می‌کردم و روش کارش برایم جالب بود؛ یک روز که در جزیره‌ی «هنگام» قرار ملاقات با با بازار و مصاحبه مردم‌شناسی داشت از من هم خواست تا در مورد کارآفرینی زنان که دغدغه‌ام هست بنویسم و من همان روز اولین مصاحبه‌ام را با یکی از زنان توانمند جزیره‌ی هنگام شروع کردم. بعد از یک هفته مصاحبه را پیاده کردم و برای ادامه‌ی کار تشویق شدم.

در واقع سال ۹۵ پروژه استارت خورد و دیگر هر روستایی می‌رفتم جویای زنان توانمند و کارآفرین آن روستا می شدم، عکس می‌گرفتم و مصاحبه تهیه می‌کردم و کم‌کم ساختار کتاب را در ذهنم تنظیم می‌کردم.

تصمیم گرفتم کارآفرینان را در چند بخش دسته‌بندی کنم. تعدادی زنان را خودم لیست کردم و تعدادی زن نیز معرفی شدند و هرچه جلوتر می‌رفتم زنان بیش‌تری را کشف می‌کردم که گنجاندن همه‌ی بانوان عزیز در کتاب حاضر مقدور نبود.

ساختار نوشتاری‌ام از زبان شخص سوم است. در ابتدا از محیط کار و فعالیت هر زن توصیف کرده‌ام و سپس بیوگرافی و روش کارش را شرح داده‌ام و در نهایت چالش‌ها و برنامه‌هایی که پیش رو دارد بیان شده است.

انگیزه‌ی من معرفی بانوان توانمند گمنام جزیره است که این حرکت کوچک باعث خودباوری بیش از پیش زنان و دختران شود و هنر و میراث ارزشمند ما رونق بگیرد و پایدار بماند.

از تمام کسانی که در این مسیر همراهم بودند به خصوص زنان جامعه‌ی محلی سپاس‌گزارم و از آقای ایرج اعتمادی مدیریت انتشارات پر سرخ که زحمت چاپ کتاب را به عهده داشتند کمال تشکر را دارم.


شناسنامه: انیسه شریفی ‌پورقشمی، «دایه»، پر سرخ: چاپ نخست، ۱۴۰۰، بها: ۶۸ هزار تومان.


منبع:

دیدگاه های کاربران

دیدگاه شما