انتظار از دیدگاه شیعه
امام زمان (عج) و گفتمان مهدویت

انتظار از دیدگاه شیعه

اثر حاضر رساله‌ی دکترای‌ جواد علی به زبان آلمانی است؛ که در سال‌های اخیر به زبان عربی ترجمه و منتشر شده است. مهم‌ترین ویژگی این کتاب (برخلاف بیش‌تر آثار روایی یا مطالب درباره‌ی حضرت مهدی (عج) و مهدویت) نظریه‌پردازی مؤلف است. علت چاپ‌ نشدن این اثر در زمان حیات مؤلف، دیدگاه شیعی حاکم بر رساله بوده که او تمایل نداشت آن دیدگاه در حکومت حزب بعث عراق آشکار گردد.

انتظار از دیدگاه شیعه

کتابان: اثر حاضر رساله‌ی دکترای‌ جواد علی به زبان آلمانی است؛ که در سال‌های اخیر به زبان عربی ترجمه و منتشر شده است. مهم‌ترین ویژگی این کتاب (برخلاف بیش‌تر آثار روایی یا مطالب درباره‌ی حضرت مهدی (عج) و مهدویت) نظریه‌پردازی مؤلف است. علت چاپ‌ نشدن این اثر در زمان حیات مؤلف، دیدگاه شیعی حاکم بر رساله بوده که او تمایل نداشت آن دیدگاه در حکومت حزب بعث عراق آشکار گردد.

کتاب «انتظار از دیدگاه شیعه» در ده فصل نوشته شده است، فصل نخست به دیدگاه امامت از نظر شیعه می‌پردازد و فصل دوم به موضوع جانشینی پیامبر(ص)، فصل سوم به غیبت و رجعت اشاره دارد، فصل چهارم تا هفتم مشتمل بر معرفی نواب اربعه است و پس از آن نویسنده در فصل‌های هشتم تا دهم به مباحث تکمیلی پیرامون مهدویت و انتظار در مکتب تشیع ادامه می‌دهد.


برشی از کتاب:

واژه «شیعه» در زبان عربی به معنای «حزب» بوده و تنها به خاندان علی‌بن‌ابی‌طالب اطلاق می‌شود. نام امامیه نیز به‌ خاطر پذیرفتن امامت به معنای رهبری دینی برمی‌گردد که ساختار عقیده ‌شیعیان را تشکیل می‌دهد. امامت از دیدگاه شیعه به معنای پذیرفتن اصول پنج‌گانه دین اسلام بوده که عبارت است از «توحید، عدل، نبوت، امامت و قیامت‏»؛ پس از حضرت محمد شمار پیشوایان شیعه به دوازده امام می‌رسد. از این‌ رو آن‌ها ‌«شیعه دوازده‌امامی» شناخته می‌شوند. نخستین پیشوای شیعیان، حضرت امام علی (ع) و آخرین آن‌ها حضرت مهدی (عج) است. باور شیعیان بر این است که هرکس بمیرد و این دوازده امام را نپذیرد کافر شمرده می‌شود.


[...] اما چه وقت این دولت آرزو آغاز می‌گردد؟ هرگز سخن و نظری شفاف در این باره مطرح نشده‌است. زمان پاسخ‌گویی بدین پرسش را فقط خدا می‌داند. البته اشاره‌هایی بدین موضوع برای مردم شده که می‌توانند زمان آن را بدانند. این نشانه‌ها همیشه به شیعه و دشمنانشان ارتباط دارد. از جمله این نشانه‌ها فروپاشی گسترده اخلاقی و سنگ‌دلی همگانی و جور و ستم خواهد بود. بنا بر گفته‌ها امام (عج) در کوفه ظهور خواهد کرد. فریادزنی در آن روز چنین می‌گوید هرکس سر شیعیان را برایش ببَرد در برابر هر سری هزار درهم پاداش خواهد داد.‏


منبع: خبرگزاری آنا


شناسنامه: جواد علی، «انتظار از دیدگاه شیعه»، ترجمه‌: محمدحسن تقیه، تهران: سروش، چاپ نخست، ۱۴۰۰، بها: ۸۰ هزار تومان.


پدیدآورندگان

اطلاعات کلی

  • تاریخ انتشار: 1400
  • نسخه (های) موجود: کاغذی
  • گروه مخاطبان: جوان-میانسال-کهنسال
  • ناشر: شرکت انتشارات سروش
  • جلد اول این کتاب:
  • نوبت چاپ: 1
  • شمارگان:‌
  • شابک:

منابع و مآخذ

ارجاع به این کتاب

فهرست مطالب